Home / Bilim ve Teknoloji / Bilgisayar / Bozulan Ekran Kartınızı Fırında Isıtmayı Deneyin

Bozulan Ekran Kartınızı Fırında Isıtmayı Deneyin

Evinizdeki fırını yemek pişirmek haricinde, son çare olarak bilgisayarınızı tamir etmek için de kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Diyelim ki bilgisayarınız ekran kartından kaynaklanan bir sorundan dolayı açılmıyor veya ekrana düzgün görüntü gelmiyor. Kart garanti kapsamı dışında, işiniz de acele. O zaman son çare olarak şunu yapıyorsunuz. Ekran kartını çıkarıyorsunuz, üzerindeki soğutucuyu ve tüm plastik parçaları söküyorsunuz. Daha sonra alüminyum folyodan küçük toplar hazırlayarak kartı bu topların üzerine, fırın tepsisine değmeyecek biçimde ve yongaların olduğu kısım üste gelecek şekilde yerleştiriyorsunuz. Önceden 195 dereceye ısıtılmış fırında 8 dakika kadar tutup çıkarıyorsunuz. İyice soğuduktan sonra çıkardığınız plastik parçaları ve soğutucuyu tekrar takıp sisteme yerleştiriyorsunuz. Yöntem her zaman işe yarayacak diye bir kural yok, ama çalışırsa ne ala. Peki neden?

Çoğu ekran kartı arızası, kart üzerindeki yongaların lehimlerindeki kopmalar nedeniyle gerçekleşiyor. Bu yöntem kartın kontrollü bir şekilde ısıtılarak lehimlerin tekrar akışkan hale gelmesini ve olası boşlukların kapanmasını sağlıyorsunuz. Sonuçta kartın çalışacağının garantisi yok, ayrıca sıcaklığı ve süreyi abartırsanız karta geri döndürülemeyecek ölçüde hasar verme riskiniz de var. Ama elinizdeki kart zaten eski ve garanti kapsamı dışındaysa, arızalı diye kaldırıp atmadan önce son bir kez denemeye değer.

Aşağıdaki videoda yöntem detaylı bir şekilde anlatılmış ve denenmiş.

Kaynak: Bilim ve Teknik – 09/2011

Bir önceki yazımız olan Gfk Türkiye 2011 Fotoğraf Yarışması başlıklı makalemizde Fotoğraf, Gfk ve Gfk Türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

About Tayfun Kurt

Son on yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Leave a Reply