Home / Yaşam / Türkiye mucitini seçti!

Türkiye mucitini seçti!

Daha önce duyurusunu yaptığım ve benim de haftalardır takip ettiğim yarışma “Türk Mucit” nihayet dün sonuçlandı ve Türkiye mucidini seçti.
FinaldeTürk Mucit, Bol Balık projesiyle İskender Arıoba 100.000 YTL ödülün sahibi oldu. İkinciliği Perde Tak projesiyle Süleyman Çağlayan, üçüncülüğü ise Baca Basmaz projesi ile Adem Gün aldı.

Şahsen benim favorilerim arasında bu üçü yoktu. Özellikle birinci olan projeyi hiç aklımdan bile geçirmemiştim. Çünkü çevre konusunda, denizlerimiz konusunda bu kadar duyarlı olduğumuzu bilmiyordum. Türk zekasının ürünü olan pratik ve kolay kullanım açısından “kapı kilidi” yada “urfa merdiveni” gibi icatların daha çok tutulacağı düşüncesindeydim. Ama sonuç gerçekten beni çok şaşırttı. Gerçi şaşıran sadece ben değilim jüri de aynı şekilde birinci açıklandığında şaşırmışlardı. Küresel ısınmanın, iklim değişikliklerinin , çevre kirliliğinin çokça konuşulduğu şu dönemde bu tür bir proje birinci olduysa demekki artık insanlar daha duyarlı oldular bu konuda. E ne diyelim umarız bu tür projeler daha çok artar ve gelecekte yaşanacak muhtemel sorunlara az da olsa bir çözüm getirilir. Sonuçta bu dünya bizim kirletmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Güvenli Bir Şifre İçin 3 Basit Kural başlıklı makalemizde Güvenli, Hack ve Kolay hakkında bilgiler verilmektedir.

About Tayfun Kurt

Son on yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Leave a Reply