Home / Bilim ve Teknoloji / Bilgisayar / Silinemeyen Dosyaları Silme ($RECYCLE.BIN) – Programsız

Silinemeyen Dosyaları Silme ($RECYCLE.BIN) – Programsız

Uzun süredir bilgisayar kullanımına yönelik ipuçları içeren yazılar yazmıyordum. Oysa ki 10 sene önce bu blogu açma amacım biraz da buydu. Hem kendim bir şeyler öğrenmek hem de bu bildiklerimi başkalarıyla paylaşmaktı. Günümüzde mobil cihazlar, bilgisayarların yerini almaya başladığından itibaren ben de sanıyorum bu konularda yazılar yazmayı bıraktım. Neyse konumuza dönelim ve silinemeyen dosyaları silme işine girişelim.

Televizyonumda film izlemek için kullandığım 1TB boyutunda Toshiba marka harici bir harddisk var. Televizyonuma bağlayıp açtığımda içindeki film klasörlerinin yanında $RECYCLE.BIN adında bir klasörde çıkıyordu. Klasöre girdiğimde daha önce silmiş olmama rağmen bir çok film orada duruyor ve izlenebiliyordu. Biliyordum ki bu benim harddiskten sildiğim dosyaların geri dönüşüm amaçlı beklediği klasör. Aslında sildiğinizi düşündüğünüz dosya ve klasörle gerçekte silinmezler. Harddiskte yer konusunda sorun yaşamaya başlayınca bu klasörü silmek istedim. Ancak harddiski bilgisayara taktığımda klasör görünmüyordu.

Gizli Dosyaları Göster

Oysaki klasör seçeneklerinden gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini seçmiş ve korunan işletim sistemi dosyaları gizli (Önerilen) seçeneğini kaldırmıştım. Böyle durumlarda bu tür dosyaları görmek ve silmek için bazı programlar var biliyorum. Bunu programsız yapmanın bir yolunu burada paylaşmak istiyorum sizlerle.

Silinemeyen Dosyaları Silme:

Bilgisayarınızdan temizlemek istediğiniz harddiske sağ tıklayıp özelliklerine girin. Disk temizle butonuna basarak disk içindeki silinmeye hazır dosya ve klasörler listelenecektir. Silmek istediklerinizi seçip tamam dediğinizde bu dosyalar sorunsuz bir şekilde silinmiş olacaktır.

Disk Temizle

Bunların içerisinde bazı bilmediğiniz dosya ve klasör isimleri yer alabilir. Bunlar virüs değildir. Farklı yollarla bu klasörleri silseniz bile harddiskiniz içinde bu klasörler tekrar oluşacaktır. Bu klasörlere ilişkin birkaç bilgilendirme yapmak istiyorum.

  • System Volume Information : Birim içeriğindeki bilgi kaydıdır.
  • $Recycle.Bin : Geri dönüşüm kutusudur.
  • Windows Backup : Windows yedekleme işlemi yapar.
  • WindowsImageBackup : Windows imaj alma işlemi yapar.

Bu işlemden sonra harddiskimde 26GB lık bir alan açıldı. Sorusu olan yorum kısmından benimle iletişime geçebilir. Bol sağlıklı günler.

Bir önceki yazımız olan Evini Taşıyacak Olanlar İçin Elektrik İşlemlerini Tamamlamak  Enerjisa İle Çok Kolay! başlıklı makalemizde Abonelik, Başvuru ve Doğalgaz hakkında bilgiler verilmektedir.

About Tayfun Kurt

Son on yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Leave a Reply