Kategoriler
Internet Dünyası Seyir Defteri

1 Nisan şakaları

Neyse atlattık 1 Nisan’ı bilmiyorum sizler nasıl geçirdiniz ama ben sağ salim atlattım. Kimsenin bir şakasına maruz kalmadım. Kimseyede şaka falan yapmadım. Ama Internet öyle değil işte. Internette yine şaka yapan yapana. “Hükümet istifa etti” diyen haber siteleri olduğu gibi. Ama bunların sanırım en ilgincini Google yaptı. Nerdeyse bütün gün Google ın son yaptığı ve şimdilik sadece deneme aşamasında olduğunu duyurduğu bir cihazın haberini okudum durdum. Bütün siteler sözleşmiş gibi bu haberi duyurdu. Google a bir anlamda ortak oldular. Neydi peki bu cihaz? Bilmeyenler için hemen anlatayım.

Google, TISP adında yeni bir hizmet başlatıyor. Bu hizmetten yararlananlara Google bir kit gönderiyor ve bu kitten çıkan kablonun ucunu evinizdeki klozete sokuyorsunuz. Böylece evinizde yüksek hızda ve kablosuz bir Internete sahip oluyorsunuz. Konuyla ilgili olarak Google ın yaptığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Ben doğrusu çok başarılı buldum. İyi hazırlanmış bir şaka. Çünkü o hazırlanan kit bile çok yaratacı. Eldiven bile koymuşlar. Ben en çok bunu beğendim.

Bu arada geçmiş yıllarda yapılmış bazı şakalar var ki bunlarda gerçekten çok başarılı. İşte bunlardan bir kaçı:

BBC’nin 1957’deki ‘Panorama’ programında, aşırı ılık geçen kış ve spagettilere saldıran böceklerin ortadan kalkmasıyla, İsviçreli köylülerin ağaçlarından görülmemiş spagetti rekoltesi elde ettiği açıklanmıştı. Binlerce İngiliz de telefona sarılarak, evde nasıl spagetti yetiştirebileceklerini sordu.

1962’de İsveç’in siyah-beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisan’da çıkan teknisyen, yeni bir teknolojiyle renkli televizyon izlenebileceğini söyledi. Yöntem, ekrana naylon kadın çorabı germekti. Yüzbinlerce kişi öneriyi gerçekten denedi!

1998’de fast food zinciri Burger King, USA Today gazetesine verdiği tam sayfa ilanla, ‘Whopper’ hamburgeri yerine 32 milyon solak Amerikalı için ‘Solaklar için Whopper’ çıkaracağını açıkladı. Yeni hamburger için yüzbinlerce başvuru alındı!

1976’da gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan’da, saat 09.47’de Plüton’un Jüpiter’in arkasından geçerken sıra dışı bir olayın gerçekleşeceğini, Dünya’nın çekim gücünü azaltacağını, tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissini yaşayacaklarını söyledi. Belirtilen saatte binlerce kişi zıpladı!

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir