İçeriğe geç
Ana sayfa » Artırılmış Gerçeklik ile Alışverişte Yeni Bir Boyut

Artırılmış Gerçeklik ile Alışverişte Yeni Bir Boyut

Augmented Reality” veya bizim deyişimizle “Artırılmış Gerçeklik” önümüzdeki dönemde eğitimden eğlenceye kadar birçok alana damgasını vurmaya hazırlanan ilginç bir kavram. bu kavram, günlük hayatta karşınıza çıkan bazı cisimlerin üzerinde yer alan kodların bilgisayar kamerasıyla karşı karşıya geldiğinde çok daha fazla şey anlatması prensibine dayanıyor. En yaygın kullanım şekli şöyle: Üzerinde özel şekiller bulunan bir kağıdı bilgisayarınızın web kamerasının önüne tutuyorsunuz, bilgisayarınızdaki yazılım gördüğü şekli tanıyor ve üzerine bilgisayar ekranının da görüp inceleyebileceğiniz bir görüntü yerleştiriyor. Örneğin ortasında kocaman bir siyah artı işareti olan çocuk parkı görüntüsünü kameraya tutuyorsunuz, şeklin üzerinde bir çocuk çıkıp parktaki oyuncaklarda oynamayabaşlıyor. Veya bir otomobil reklamına tutuyorsunuz, otomobilin gerçeğe uygun bir modeli ekranda belirip size kendi özelliklerinden bahsediyor.

İşte İngiliz perakende zinciri Tesco, geçtiğimiz ay 40 üründen oluşan bir kataloğu artırılmış gerçeklik yoluyla tüketicilere sunmaya başladı. Sistem, mağazanın basılı katalogları üzerinden veya web sitesinde yer alan yazıcıdan çıktısını alabileceğiniz bir görsel kodla işler hale geliyor. Üzerinde kodu taşıyan kataloğu veya yazıcı çıktısını alıyorsunuz. Tesco’nun web sitesindeki sayfayı ziyaret ediyorsunuz. web tarayıcınıza özel bir eklenti yüklüyorsunuz ve kağıdı kameraya gösterdiğinizde seçtiğiniz ürün canlanıp karşınıza dikiliyor. Üstelik kağıdı çevirdikçe ürünü dileğinizi açıdan görmeniz mümkün.

Tesco’nun uygulaması, ticari alanda kullanılan artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında bugüne kadar olanların en iyisi. Üstelik yeni nesil teknolojilerin pazarlamada nasıl kullanılabileceğini dair düşüncelerinizi esnetmenizi sağlayacak güzel bir örnek. Olayı yakından görmek ve bizzat denemek için Tesco’nun web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de artırılmış gerçeklik kullanarak yapılmış örnek çalışmalar da mevcut. Bunlardan bir tanesi Canlı Kitap. Sitede satışı yapılan çeşitli kitapların içinde geçen hikaye  yine yukarıda anlatılan yöntemle gerçeklik kazanıyor. Bir diğeri de 101 Cennet adlı site.

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), kısa zaman içerisinde çok daha fazla kullanacağı bir teknoloji olacağı şimdiden belli. Özellikle iPhone marka telefonlarda, Android kullanan cep telefonlarımızda şuan kullanılır durumda. Yakın zamanda neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Artırılmış gerçeklik ile ilgili videolar: http://augmentedrealitysource.tumblr.com/

Kaynak: Bilim ve Teknik – Aralık 2011

Join the conversation

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir