Kategoriler
Bilgisayar

Bilgisayarınız yüzünüzü tanısın

yuz-tanima-sistemi-banana-screenYokluğunuzda bilgisayarınızı meraklı gözlerden korumak için, başından ayrılmadan önce ekranı kilitleyip gitmek iyi bir yöntendir. Böylece, bilgisayarınızdaki özel dosyalarınızı başkalarının kurcalamasını önleyebilirsiniz. Döndüğünüzde de önceden belirlediğiniz şifreyi sisteme girerek işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Pekibu işi şifreyle halletme yerine, bizzat kendi yüzünüzü şifre olarak kullanmaya ne dersiniz? Bilgisayarınızda halihazırda takılı bir Internet kamerası varsa, aşağıda bahsettiğim programla bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için önce bu siteye girerek ücretsiz BananaScreen uygulamasını bilgisayarınıza yükleyin. Daha sonra programı çalıştırarak, gerekirse ayarlardan kameranızı tanımasını sağlayın. Bu işlemi yaptıktan sonra, programa yüzünüzün resmini tanıtmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın açılış şifresini boşluğa girip kameraya dönerek “Enroll” tuşuna bastığınızda, program yüzünüzü öğrenecektir.

Artıkprogramı kullanmaya hazırsınız. Programı bilgisayarınızda çalışır halde bıraktığınızda, bilgisayar başından kalktığınız zamanlarda bilgisayarınızı otomatik olarak kilitleyecektir. Sistemi tekrar çalışır hale getirmek içinse, sadece sizin yüzünüzü tanıdığı için, sizden başka biri bilgisayar karşısına geçse bile giriş izni vermeyecektir. Böyece bilgisayarınıza basit ve eğlenceli bir güvenlik ağı kurabilirsiniz.

Bilimve Teknik Dergisi – Ağustos/2007

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir