İnovasyonda Yeni Kavramlar Dönemi

Birkaç sene öncesine kadar anlamını dahi bilmediğimiz “inovasyon” kelimesi son zamanlarda pek çok yerde karşımıza çıkar oldu.  Her yerde seminerlerine, konferanslarına ve eğitimlerine rastlamak mümkün. Peki tam olarak nedir bu inovasyon? OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzu’nda inovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanması şeklinde tanımlanıyor. Yani aslında tanım olarak hayatımıza yeni girmiş olsa da inovasyon aslında yıllardır iş hayatındaki kişilerin iç içe olduğu bir kavram.

İnovasyon, öneminin artmasıyla günden güne yeni kavramlar doğuruyor. Daha iyiyi hedefleyip çevreci ve farklı tasarım anlayışıyla yola çıkan “Beşikten Beşiğe” ve şirketlerin inovasyon yaparak yeni modelleriyle bir önceki modellerini kullanılamaz hale gertirmelerini ifade eden “Aykırı yenilikçilik” kavramları inovasyonun doğurduğu yeni kavramlar arasında sayılabilir. Beşikten beşiğe kavramına somut örnekler vermek gerekirse bir halının havayı temizlemesi ve doğada tamamen eriyen tişörtler bu kavrama örnek olarak gösterilebilir.

İnovasyonun getirdiği yeni kavramlar konusunda Trend Group Yöneticisi Nurhan Keeler ve Doğadan Çay Genel Müdürü Cem Pasinli’nin TEB KOBİ TV için bilgi verdiği videoyu izlemek konuyla ilgilenenler için yararlı olabilir.

Bu bir advertorial içeriğidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir