Kategoriler
Yaşam

Metal Kutu Getir Bisikleti Götür

Kutu kutu bisiklet

Geçtiğimiz sene Ataşehir Belediyesi’nin engelli insanlar için tekerlekli sandalye yardımı amacıyla başlatılan “kapak toplama” kampanyasını buradan yine duyurmuştum. Yapılan kampanya ile geri dönüşümü mümkün olan plastik kapaklar toplanarak hem çevreyi korumaya yönelik hem de yardıma ihtiyacı olanlara yardımda bulunarak bir katkıda bulunulmuştu. Ben ve çevremdeki birçok kişi de bu konuda elimizden geldiğinde  gereken hassasiyeti göstermiştik.

Ataşehir Belediyesi bu sene yine geri dönüşümü mümkün olan teneke kutuların toplanmasına yönelik yeni bir kampanya başlatmış durumda. “Kutu kutu bisiklet” adındaki kampanya ile toplanan teneke kutular ile bisiklet alabilmek mümkün hale gelebiliyor. Bir bisikletin metal aksamının geri dönüştürülmüş toplam 670 teneke kutuya denk gelmesi dolayısıyla 670 teneke kutu toplayan herkes bisikletlerini alabilecek. Gerçekte 670 tekene kutunun bir bisiklet için gereken maliyeti karşılamadığını ama asıl amacının çevre bilinci oluşturmak olması dolayısıyla kampanyaya ÇEVKO’da destek vererek kalan maliyeti karşılamış durumda.

Kampanyaya kimler katılabilir ve kampanyanın diğer detayları şöyle:

“Kutu Kutu Bisiklet” kampanyasına 670 metal içecek kutusu toplayan herkes katılabilir. Ancak bir aileden sadece bir çocuk kampanyada bisiklet sahibi olabilecek. Kampanyada 6 yaşın üstündeki herkes için uygun bisiklet bulunuyor.

Topladığı 670 metal içecek kutusunu Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Garajı Küçükbakkalköy Mh. Kocasinan Cd.No:1 PK: 34750 Ataşehir-İstanbul adresine gönderen ilk 1000 kişiden biri olan herkes bisiklet sahibi olabilecek.

Toplanan metal kutular Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Garajı’na elden teslim edilebilecek ya da aynı adrese kargo ile gönderilebilecek. Ancak kargo ücreti katılımcı tarafından ödenecek. Bizzat ya da kargo ile gönderilen kutular bir tutanakla teslim alınacak. Bu kutular Ataşehir Belediyesi’ne ait hassas teraziler ile tartılacak. Bu ölçüm kampanyaya katılım için esas kabul edilecek. Kampanyaya ancak 670 kutuya denk gelen gramaja ulaşan gönderiler katılabilecek. İçecek kutusu dışındaki metal ambalajlar kampanyaya kabul edilmeyecek.

Kampanyaya katılıp bir çocuğu bisiklet sahibi yapabilirsiniz. Eğer bisiklet istemiyorsanız, topladığınız metal kutuları sayısı ne olursa olsun, Ataşehir Belediyesi’ne yollayabilirsiniz. Bu kutular, bağışçılar adına toplanacak ve her 670 kutu bir araya geldiğinde yine bir bisiklete dönüşecek. Bu bisikletler ise sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflar aracılığı ile dar gelirli ailelerin çocuklarına ulaştırılacak.

Neden metal kutu?
Çünkü metal geri dönüştürülebilir bir madde. Çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek, ikinci kez hammaddeye dönüştürülüyor ve yeniden üretim sürecine katılıyor. Kullanım dışı kalan metal kutuları toplayarak;

– Doğaya verilen zararı engellemiş,

– Enerjiden tasarruf etmiş,

– Atık miktarını azaltarak çöp işlemlerini kolaylaştırmış

– Geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmış olunuyor.

Ayrıntılı bilgi: http://yeni.atasehir.bel.tr/AltSayfa.aspx?ID=4622

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir