Örgü Şal Modelleri

Örgü Şal Modelleri

Örgü şal, omuzları, boynu, kafayı kulakları soğuktan korumak için kullanılan bir aksesuardır. Kalın iplerle yapılmış olanları çok soğuk havalarda koruyucu olarak Orta incelikte olan iplerle örülen şallar bahar havalarında, serin yaz akşamlarında, çok daha ince, pullu boncuklu iplerle örülmüş şallar abiye kıyafetlerin üzerinde kullanılmaktadır. Şallar dikdörtgen kare, üçgen dilimli olarak yapılır.

Tek renk ya da birkaç renk kullanılarak örülebilir. Tığla şişle, oklava, firkete, çeşitli aparatlarla örülen şallar her yıl trend olmaktadır. İnceliği ve ip seçimi kişinin zevkine kalmıştır. Renk renk şallar her mevsim hanımların vazgeçemediği aksesuarlar arasındadır. Örgü şal modelleri birçok şekilde kullanılabilir. Boyna sarılabilir, omza alınır, başa sarılabilir. Büyük örülerek panço gibi kullanılabilir.

 Yeni Şal Modelleri

Şallar hanımlar tarafından çok kullanılıyor olunca hanımların farklılık arayışı ile yeni örgü şal modelleri bulma isteği ile birçok farklı modelde şallar tasarlanmıştır. Renk renk değişik tasarımdaki şallar hanımların omuzlarında yerini almıştır. Dikdörtgen ya da üçgen şalların yerini daha farklı tasarımlarda şallar almaktadır. Farklı ip çeşitleri de, şalları farklı modellerde göstermektedir. Birçok ip firması da bu sektördeki yeni arayışları fark ederek yüzlerce renk ve desende yeni ip çeşidi üretmiştir. Buda hanımların işini kolaylaştırmaktadır. Aparatlar üretilmiş, farklı mil seçenekleri ile birçok yeni model şal ortaya çıkmıştır.  Birçok rengin bir arada kullanılarak kilim desenli modeller yapılmaktadır. Tek tek motifler birleştirilerek üçgen dikdörtgen modeller de, uçlarına püsküler saçaklar yapılarak süslenmektedir.

 Üçgen Şal Modelleri

Üçgen sallar tek tek motiflerin üçgen şekilde birleştirilmesi ile yapılabilir. 3 ilmekle başlanıp istenilen boya kadar yanlardan artırılarak yapılır. Ya da ortadan belirli aralıklarla artırılarak yapılabilir. Üçgen şallar omuzda boyunda başta kullanıldığı için yaygın olarak kullanılan sal çeşitleri arasındadır. Tığla da örülebilir şişle de örülmektedir. İstenilen renkte ve iplerle yapılmaktadır. Şallarda kullanılan iplik çeşidine göre 4 mevsim kullanılabilir. Hanımlar yaptıkları şalları isterlerse kendileri kullanabilir, hediye edebilir ya da satarak aile bütçesine katkıda bulunabilirler. Örgü şal modelleri arasından farklı modellerle yapacakları şallarla iyi bir kazanç elde edebilirler.

 Dikdörtgen Şal Modelleri

Dikdörtgen şallarda motiflerle, tığla zincir çekilerek, şişle dikdörtgen şeklinde istenilen ölçülerde başlanarak dikdörtgen şeklinde örülerek tamamlanır. Uçlarına püskül saçak yapılabilir. Üzeri de süslenebilir. Orta kısmına saç örgüsü modeli yapılan şallar son yıllarda ki örgü şal modelleri arasındadır. Haydi hanımlar su soğuklarda herkes bir şal örsün  kampanyasına….

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın