Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi – Sergi

pirireis500

Dünya haritacılık tarihine adını yazdırmış ünlü Türk-Osmanlı Kaptan-ı Derya’sı Piri Reis’in, 1513 tarihli UNESCO tarafından dünya kültürel miras tarihinin önemli varlıkları arasında gösterilen ve günümüze kalan en eski Dünya Haritası’nın 500.Yılı kutlanıyor.

Bunun sonucunda UNESCO tarafından da resmi olarak desteklenen, Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın başdanışmanlığında Istanbul Exhibitions ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) himayesinde bir sergi gerçekleşiyor. “Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi” isimli görkemli sergi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

Sergide, Piri Reis öncesi dünyaya bakışı, 1929’dan günümüze haritanın hikayesi, 1513 Dünya Haritası’nın özellikleri, çağdaş Türk tasarımcılarının gözünden Piri Reis ve haritalarının yanı sıra bu haritaların geleneksel çini sanatına yansıtılmış hali ile büyük bir çini koleksiyonu da yer alıyor.

“Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi” sergisi 31 Mayıs 2013 tarihine dek izlenebilecek.

2 thoughts on “Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi – Sergi”

  1. Bu sergiye gitmiştim. Hele ki piri reisin yaşamının anlatıldığı belgesel ve meşhur haritanın yansıtıldığı oda ve sergiye katılanların düşüncülerini almak için sergi sonuna konulan defter güzel anılar yaşatmıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir