Kategoriler
Yaşam

TV kanal frekansları 27 Ekim’de değişiyor

TÜRKSAT 3A’nın yeni teknolojilerinden tam olarak faydalanmak, mevcudun çok daha üzerinde televizyon yayıncılığını hayata geçirmek, yüksek çözünürlüklü HD yayınların ve yayıncılığın önünü açmak, izleyicilerimizin hava koşullarındaki değişimlerden en az etkilenmesini sağlamak ve özellikle HD kanallar yayına girdiğinde bu problemi minimumda tutabilmek amacıyla 27 Ekim 2008 saat 02.00‘de yeni bir yayın dönemine geçiliyor. Böylece çok daha küçük antenlerle daha kaliteli yayın izlenebilecek.

Uydu alıcılar yeniden ayarlanacak!

Bu değişiklikle birlikte bazı kanallar,  izleyicilerin yeni frekanslarını ayarlamak için yapılması gerekenleri duyurmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaya başladılar. Bunun dışında yine izleyicilerin yeni frekansları ayarlamak için uydu alıcılarında yapmaları gereken işlemleri anlatan bir filmin de TÜRKSAT’ın tanıtım kanalı “Promo” üzerinden sürekli olarak yayınlanmaya başlayacak.

Uydu alıcılarında otomatik aramanın nasıl yapılacağını” anlatan filmin göstereceği TÜRKSAT tanıtım kanalına “Merkez frekans: 12731, Polarizasyon:vertical, Sembol: 3333 ve FEC: 3/4″den ulaşılabilecek.

TV platformları üzerinden uydu alıcıları ile seyredenler herhangi bir ayar yapmayacak. Sadece müstakil uydu alıcılarıyla şifresiz kanalları seyredenler uydu alıcılarında otomatik tarama yapması gerekecek. Kablo TV abonelerinin de bir işlem yapması gerekmeyecek.

Haber: CNNTURK

Yeni değişiklikle birlikte sadece uydu alıcılarından kanal frekanslarını değiştirmek yeterli. Çanak antenlerin yerlerinin değiştirilmesine gerek yok. Ama çanak anteninizin doğru tarafa çevrili olup olmadığından emin değilseniz buradaki siteden çanak anteninizi ne tarafa çevirmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

27 Ekim 2008 tarihinden itibaren, Türksat uydularından yayın yapan televizyon ve radyoların yeni frekans listelerini aşağıdaki bağlantılardan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Televizyon ve Radyo Kanalları Frekans Listesi

Detaylı bilgi: Türksat

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir