Kategoriler
Internet Dünyası

Windows Live Spaces Kapanıyor!

Web kürede günlük tutmaya başladığım ilk ortam olan Windows Live Spaces kapanıyor. Kapanma hakkındaki bilgi e-posta olarak gönderilmiş durumda. Aslında kapanma haberi bir anlamda yeni bir birlikteliğin habercisi olmuş. Çünkü Live Spaces artık WordPress.com ile birleşiyor. Binlerce Spaces kullanıcısı bundan sonra günlüklerini WordPress.com üzerinden yazmaya devam edecekler. Bunun için Windows Live Spaces sayfanıza girdikten sonra çok basit bir kaç adımda Spaces’teki tüm yazı ve resimleri WordPress.com’a aktarabileceksiniz. Gelen e-posta şöyle.

Sayın Windows Live Spaces müşterisi,

Çocuğunuzun Spaces hesabında sizi etkileyen ve sizin için doğru olan bir seçimin yapılmasını gerektirecek önemli değişiklikler yapılacak. Size yükseltilmiş bir blog deneyimi sunmak için birinci sınıf ve yenilikçi bir blog hizmeti olan WordPress.com ile yaptığımız işbirliğini duyurmak bize çok heyecan veriyor. Mevcut Windows Live Spaces blogunuzu WordPress.com’a geçirmenize yardımcı olacağız veya daha sonrası için kaydetmek üzere onu karşıdan yükleyebilirsiniz. 16 Mart 2011’de geçerli alanınızın kapatılacağını bildirmek isteriz.

Windows Live hizmetlerinin yeni sürümüyle birlikte, ürünlerimizde bir dizi değişiklik ve yenilik yaptık. Kullanıcılarımıza olağanüstü bir blog çözümü sağlamak amacıyla ortaklık kurmaya karar verdik. Ancak, bu değişikliklerin sizi etkileyeceğinin farkındayız; bu nedenle bu e-posta olası endişelerinizi gidermeyi amaçlamaktadır.

Bu neden yapılıyor?
Müşterilerimiz tümleşik bir istatistik sistemi, taslakların sürekli olarak kaydedilmesi ve istenmeyen postayla-mücadele teknolojisi dahil daha zengin blog işlevleri talep ettiler. Olası en iyi blog deneyimini sunmak üzere size WordPress.com’un ücretsiz hizmetini sağlamak için WordPress.com ile işbirliği yapıyoruz. İçinizden Windows Live Spaces’da zaten blogları olanların bunu kullanmaya başlamasını kolaylaştırırken, diğer yandan Spaces’da şimdiye dek oluşturmuş olduklarınızı taşımanıza da yardımcı olacağız.

Zamanlaması nasıl olacak?
Eylül 2010’un sonundan başlayarak Windows Live alanınızı ziyaret ettiğinizde, blogunuzu WordPress.com’a geçirerek yükseltme ve daha sonrası için kaydetmek üzere içeriğinizi karşıdan yükleme olanağı sunulacak.

4 Ocak 2011’den başlayarak Spaces blogunuzda değişiklik yapamayacaksınız, ancak geçmiş postaları incelemeye devam edebilecek, daha sonrası için kaydetmek üzere içeriğinizi karşıdan yükleyebilecek ve blogunuzu WordPress.com’a yükseltebileceksiniz.

16 Mart 2011’de Windows Live Spaces kapanacak ve alanlardaki blogunuza artık erişemeyecek veya onu geçiremeyeceksiniz.

Windows Live Spaces kapanmadan önce yapmanız gerekenler:

Eylül sonundan başlayarak alanınızı ziyaret ettiğinizde şu seçenekleriniz olacaktır:

  • WordPress.com’a geçerek blogunuzu yükseltme – Blog posta ve yorumlarınızı WordPress.com’a taşımanın basit bir yolunu sunacağız.
  • Blogunuzu karşıdan yükleme – Elinizde bir kopyasını tutmak için eski postalarınızı karşıdan yükleyebilirsiniz. Ayrıca hem bunu yapıp hem de sonra WordPress.com’a geçebilirsiniz.
  • Alanınızı silme – Artık bir alanınızın olmasını istemediğinize karar verirseniz, onu kalıcı olarak silme seçeneğiniz vardır. İçeriğinizi kaydetmek istiyorsanız, lütfen bunu alanınızı silmeden önce yaptığınızdan emin olun.
  • Karar veremiyorsanız biraz bekleyin – Önümüzdeki birkaç ay içinde siz karar verene dek Windows Live Spaces erişilebilir olmaya devam edecektir. Ancak WordPress.com’da yapabileceğiniz şeyler bizi çok heyecanlandırıyor ve umarız bu gelişmiş blog deneyiminden yararlanmaya karar verirsiniz.

Not: Araçlar, konuk defteri, listeler, notlar ve taslak postalar gibi bazı içerikler geçirilmeyecektir.

Size uygun bir olasılığı seçmek için alanınıza gidin.

WordPress.com’a geçtiğinizde neler bekleyebilirsiniz?

Posta, yorum ve bağlantılarınızın tümü aktarılır ve blog güncelleştirmelerinizi Messenger arkadaşlarınızla paylaşma seçeneğiniz olur.

WordPress.com’da, blogunuzun performansını ve kimlerin ziyaret ettiğini izlemenize yardımcı olan araçlarınız olur. Kişilerin sizi bulmasını ve sizin de kafa dengi kişileri bulmanızı sağlayan etiketleme özelliğine sahip olursunuz. Süper blog yorum özelliği ve temiz bir deneyimi sürdürmenize yardımcı olmak için istenmeyen izleme postasını önleme özelliği içerir.

Windows Live’ı kullandığınız için teşekkürler, umarız yeni blog deneyimi hoşunuza gider.

Saygılarımızla,

Windows Live ekibi

Bu arada, e-postanın başında Windows Live Spaces “müşterisi” denmesi de garip olmuş. 🙂

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir