Home / Yaşam / İnsan / Engelleri Kaldırmak için Farkındalık Şart!

Engelleri Kaldırmak için Farkındalık Şart!

Yerleşim, ulaşım, istihdam gibi yaşamsal zorlukların üstesinden gelmek adına çaba gösteren ve çoğu zaman asıl mücadeleyi, engeli yaratan bilinçler karşısında vermek zorunda kalan engelliler…

Türkiye’de toplam nüfusun %12, 29’una denk gelen 8,5 milyar kişi, dünyada ise her yüz kişiden 15’i engelli olarak biliniyor.

Milyarlarca engelli bireyi aynı anda hatırlatacak 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü ise Birleşmiş Milletler tarafından 1992’de kabul edildiği günden bu yana çeşitli organizasyonlar ışığında kutlanmakta.

Engel’siz Medya

Ajans Press’in verilerine bakılacak olursa; engelliler konusuna çok da uzak değiliz. Öyle ki son bir yılda engellilerin konuşulduğu 16 bin 807 adet haber gündemde yansıma bulmuş.

Engelli içerikli haberler de gösteriyor ki; Türkiye’de engelleri aşma, toplumu bilinçlendirme, eve kapatılan engellilere ulaşma, toplumsal hayattaki engelleri ortadan kaldırma gibi konularda sayısız emek söz konusu.

Günümüz yaşam koşullarında sayıları hızla artış gösteren görme, işitme, zihinsel, ortopedik engeller ve kronik hastalıklara sahip kişiler; teknolojinin son imkânlarını kullanarak daha rahat bir nefes alıyor.

Engelli olarak hayatını sürdürenlerin asıl beklentisi ise engellerini tümüyle ortadan kaldıracak bir mucizeden daha çok; toplumsal yaşamda anlayışın artması yönünde…

Basın Bülteninden Alıntıdır.

Bir önceki yazımız olan Bu Türkünün Düzenlemesine Doğa İlham Verdi! başlıklı makalemizde Bursa, Damla Su ve Doğa hakkında bilgiler verilmektedir.

About Tayfun Kurt

Son on yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

5 comments

  1. Gerçekten herkesin farkındalık oluşturması gereken bir konu. 7 den 70 e herkes çevresinde bir engelli gördüğünde adeta o kişiye acınası gözlerle bakıyor. Kimin kimden neyi eksik kim bilebilir? Yarının garantisi var mı? evvela çocuklardan başlayarak onların da bizden hiç bir farklılığı olmadığını anlatmamız gerek. Tüm konularda olduğu gibi bu konuda da ne yazık ki gelişmiş ülkelerden hayli geriyiz.

  2. Engelli kardeşlerimiz için daha çok şeyler yapılmalı . Daha çok çalışılması lazım

  3. plastik mutfak ürünleri

    Çok Teşekkürler böyle makale yazdığınız için

  4. Herkesin elini taşın altına koyması ve gereken yardımı yapması lazım.

  5. Bu konuda ailelerin farkındalığı herşey den önemli. Maalesef evde yemek yapmak ve karnını doyurmak ara sırada dışarı çıkartmak dışında ülkemizde engelliler için hiçbirşey yapılmıyor.

Leave a Reply