İçeriğe geç
Ana sayfa » Bu Türkünün Düzenlemesine Doğa İlham Verdi!

Bu Türkünün Düzenlemesine Doğa İlham Verdi!

Her ne kadar “kulağa hoş gelen her şeyi dinlerim” diyenlerden olsam da, türkülerin bendeki yeri ayrıdır. Anadolu’nun kalbinden gelen o içten melodiler beni hep özüme döndürmüştür. Her yörenin, her şehrin türküsünü dinlerim fırsat buldukça.

Ama bugünlerde bir türkü var ki, arka arkaya dinlesem de bıkmıyorum. Aslında hepiniz bilirsiniz, “Yağmur Yağar Taş Üstüne” adlı halk türküsü bu. Daha doğrusu, bu türkünün yeniden düzenlenmiş hali. Düzenleyen de Mercan Dede. Gerçek bir müzik ziyafeti!

Türkülerin hikayeleri vardır ya, ben onlara da çok meraklıyımdır. Bu yüzden size, Mercan Dede’nin bu türküyü yeniden düzenleyiş hikayesini de kısaca anlatmak istiyorum. Tabii ben sadece ufak bir özet geçeceğim, asıl hikayeyi Mercan Dede’nin anlatımıyla izlemeniz için videosunu da paylaşıyorum.

Yeniden düzenlenen bu türkü aslında Damla Su ve Mercan Dede’nin ortak bir projesi. Projenin adı da “Suyun Seyahatnamesi”.  Damla Su’nun Uludağ kaynağına bir yolculuk yapılmış. Yolda ve kaynakta doğanın sesleri, suyun tınıları kaydedilmiş. Mercan Dede, dönüşte bu güzel türküyü, topladıkları doğal seslerle yeniden yorumlamış. Uludağ’ın muhteşem manzarası eşliğinde çekilen klip de, türkü de muazzam olmuş. Mercan Dede’nin neyi, sizi alıp doğanın kalbine götürüyor bu türküde.

Bu muhteşem çalışmayı mutlaka siz de dinleyin. Özellikle bu aralar şehirden uzaklaşmak gibi bir planınız varsa, size çok iyi gelecek.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

1 Comment on this post

Join the conversation

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir