Dolandırılıyoruz!..

Teknolojinin getirdiği olanakları kullanarak; her dönem yeni bir imajla karşımıza çıkan bir sorunumuz var ki; nerede yakalanacağımız belli olmayan dolandırıcılar…

Dolandırıcılık

Eski tip bir uygulama olan kapıda pazarlama yoluyla yapılan dolandırma yöntemlerinin yerini şimdilerde çok daha tehlikeli olanları aldı. Nitekim Ajans Press’in kayıtlarına geçen dolandırıcılık haberleri, son 1 yılda, 11 bin 932 adet. Özellikle telefon veya internet yoluyla yapılan iletişim dolandırıcılığı; yapılan tüm uyarılara, resmi bildirimlere rağmen bitmek bilmiyor.

Merkezi İstatistik Kurumu (CBE) 2013 yılında 450 bin kişinin internet yoluyla dolandırıldığını raporladı. Bankaların adının geçtiği dolandırılma hikâyeleri ise büyük çoğunlukta. Kredi kartının ve internet bankacılık bilgilerinin çalınması, kopyalanması ile mağdur olan kişilere bir de farklı bir kimlikte tanıdığı dolandırıcının hesabına kendi isteğiyle para aktaranlar eklendi.

Belirli periyotlarda ortaya çıkan ve hızla yayılan dolandırma yöntemleri halkın bilinçlenmesi ile bir süre sonra ortadan kalksa da; sessiz sedasız farklı bir türde yeni dolandırıcılıklar ortaya çıkıyor. Dolandırıcılar hedefledikleri kişiler hakkında birkaç bilgi edindikten sonra korkutma ya da fırsat sunma yoluyla paralarını almayı başarıyorlar.

Son 1 yıllık verilere bakıldığında, yaşlı ve emekli çok sayıda mağdur; telefonda savcı ve polis olduğunu sandığı kişilere parasını kaptırdı. Dolandırıcılar aradıkları kişileri terör örgütüne yardım etmekle suçlayarak, onlardan yüklü paralar talep ettiler. Çok sayıda mağdur bu tuzağa düşerek, dolandırıcılara kendi istekleriyle para gönderimi yaptılar.

Tüketici Hakları Koruma Yasası’nda yeni yönetmelik yayımlanacağı açıklamasının ardından; banka komisyonu, kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti gibi ödemelerini geri alabilme vaadi sunan dolandırıcılardan da kaçmak mümkün olmadı.

Online alışverişin yaygınlaşmasını fırsat bilen dolandırıcılar gösterişli web siteleri ile sahte ürünler satarak amaçlarına ulaşabiliyorlar. Yaz döneminde çok sık duyduğumuz tatil sitesi dolandırıcılığı bunlardan birisi. Tatilin parasını peşin ödeyenler, rezervasyon teyidini yaptırmak istediklerinde kötü sürprizle karşılaştılar.

Banka, telefon, internet gibi aracılarla olduğu kadar yüz yüze yapılan dolandırıcılıklar da kolay kolay bitecek gibi değil. “Hayır İşleri” adı altında para isteyenler, hediye kazandırdığını söyleyen satıcılar, film setlerinde oyunculuk vaadi sunanlar, ücretsiz ameliyat kurguları, sahte çek, senet ve para verenler, devlet büyüğü tanıdığı olduğunu söyleyerek bağış toplayanlar, düzmece eğitim kurumları son 1 yılın dolandırıcılık haberlerinden sadece bazıları.

Kaynak: Ajans Press Basın Bildirisi

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

8 thoughts on “Dolandırılıyoruz!..

 • 21 Kasım 2014 tarihinde, saat 14:47
  Permalink

  Bizim insanımıza yaparlar ancak

  Yanıtla
 • 26 Kasım 2014 tarihinde, saat 10:44
  Permalink

  çok güzel bir yazı olmuş

  Yanıtla
 • 07 Aralık 2014 tarihinde, saat 17:24
  Permalink

  Yalnız şöyle bir durum var, dolandırıcılık durumunu yaşayan yalnızca bireysel unsurlar değil, geçenlerde bir haberde okuduğuma göre çok büyük bir firma bile bu tarz internet dolandırıcılığına maruz kalabiliyor.

  Yanıtla
  • 07 Aralık 2014 tarihinde, saat 18:36
   Permalink

   Dolandırıcıların asıl amacının; kısa yoldan kolayca çok para kazanmak olduğunu düşünürsek zaten bu dolandırıcılık olaylarının sadece bireysel dolandırıcılıklarla sınırlı kalmayacağı bundan büyük firmaların da zarar göreceği anlaşır. Büyük küçük herkesin dikkatli olması gereken bir konu.

   Yanıtla
 • 10 Aralık 2014 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  Yararlı bir makale teşekkürler

  Yanıtla
 • 19 Aralık 2014 tarihinde, saat 17:11
  Permalink

  böyle makaleler insanları bilgilendirerek onların önem almasını sağlar

  Yanıtla
 • 09 Ocak 2015 tarihinde, saat 11:34
  Permalink

  İnsanlar daha çok bilinçli olmalı gerekli eğitimler verilmeli tedbirler alınmalı

  Yanıtla
 • 03 Şubat 2015 tarihinde, saat 11:37
  Permalink

  Çok güzel paylaşım hocam

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın