Kategoriler
Seyahat

Türkiye E-Vizesini İnternetten Kolayca Alın

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın e-vize uygulamasıyla 3 adımda e-vize alabileceğinizi biliyor muydunuz? Ne yalan söyleyeyim ben bilmiyordum ve arkadaşım bahsedince yine bir yerlere gidip belge onaylatmak, ödeme için bankalara gitmek gerekecektir diye düşünüyordum. Sonra bir denemek istedim ve Turkeyelectronicvisa web sitesinden sahiden üç adımda e-vizeme kavuşunca şaşırarak bu yazıyı yazmaya karar verdim.

E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Olay şöyle, önce Turkeyelectronicvisa web sitesine giriyorsunuz ve adımlar sizi yönlendirmeye başlıyor. Başvur adımında uyruğumu seçtim, daha doğrusu kontrol ettim diyelim. Ardından E-Vize harcı sayfasına geçtim ve burada da harcı kredi kartımla ödedim. Unutmadan bir not; bakanlığın resmi sitesi olduğu için ödeme sayfasında en yüksek güvenlik sağlanmış, buradan yetkilileri tebrik etmek de isterim. Ödeme birkaç adımla güvenle tamamlanıyor. E-Posta adresinize doğrulama mesajı geliyor ve 1 saat içinde onay işlemini gerçekleştirerek ödemenizi yapmış oluyorsunuz. Ödemenin başarıyla tamamlanmasının ardından ise e-vizeniz yine e-posta adresine iletiliyor. Siz de o bağlantıdan kolayca indirebiliyorsunuz. Çıktı almaya bile gerek yok, işte hepsi bu kadar basit. Tabii isterseniz fiziksel adresinize posta yolu ile de kabul dokümanını hiçbir ek ücret talep etmeden gönderiyorlar.

Belki dikkat edilmesi gereken tek nokta başvuru öncesinde seyahat tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerli seyahat belgenizin olması. Geri anlattığım gibi, temsilciliklerde ya da sınır kapısında sıra beklemeden Türkiye’ye giriş yapmanız için en kolay yol. Bu arada eğer yalnızca kendiniz için almıyorsanız, sizinle birlikte olan aile üyeleriniz için de birer e-vize almayı unutmayın. Bu da “Aile Başvurusu” olarak geçiyor sitede ilgili yönlendirmeleri bulabilirsiniz. Başvuru formu kısmında ailenizin diğer üyelerini seçerek bu işlemi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Benim aklımdaki en büyük soru acaba gerektiğinde iletişime geçebileceğim kişiler olup olmadığıydı. Ne mutlu ki onu da düşünmüşler ve tüm sorularınızda deneyimli bir ekip yardımcı oluyor. 7/24 e-posta üzerinden hızlı dönüş sağlayarak sorunları çözüme kavuşturuyorlar. Bana Turkeyelectronicvisa sitesini öneren arkadaşım kendi bağlantısı nedeniyle işlemi yarıda kalınca iletişime geçerek direkt kaldığı adımdan devam etmiş ve sorunsuzca e-vizesine kavuşmuştu. Şimdiden iyi seyahatler!

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir