Kategoriler
Internet Dünyası

Bankacılıkta Yeni Dönem: Şubesiz Digital Bankacılık

Digital bankacılık

En son ne zaman bir bankacılık işlemi için herhangi bir banka şubesine gittim hiç hatırlamıyorum. Hangi bankacılık işlemi olursa olsun internet üzerinden ya da ATM den yapmak mümkün çünkü. Faturalarımın ödenmesi için otomatik fatura ödeme talimatım var. Kira, kredi gibi ödemelerim için düzenli ödeme talimatım var. Yine hiç şubeye gitmeden kredi kartı borcumu ödeyebiliyorum. Havale/EFT yapabiliyorum. Kredi başvurusunda bulunup hesabıma aktarılmasını sağlayabiliyorum. Bu saydığım işlemleri hatta fazlasını ATM bankacılığı ile yapmakta mümkün halde üstelik.

Tüm bunlar günümüz digital bankacılık teknolojisinin bizlere sunduğu rahatlığı ortaya koyuyor. Elinizin altında akıllı bir telefon varsa bulunduğunuz yer artık bir bankaya dönüyor ve yukarıda saydığım banka işlemlerini ve fazlasını oturduğunuz yerden yapmanız mümkün hâle gelebiliyor.

Türkiye’deki mevcut özel ve devlet bankaları maliyetleri düşürmek adına müşterilerini şube dışı bankacılığa yönlendirmekte. Bu hem banka için hem de müşteri için çok daha avantajlı olabilmekte. Bunun başında işlem ücretleri ya yok ya da çok az. En önemlisi şubeye gidip vakit kaybedilmemiş oluyor.

Yeni Nesil Bankacılık Sistemi: Şubesiz Digital Bankacılık

İnternet bankacılığı ne kadar kolay olsa da nihayetinde bir bankanın müşterisi olmak gerekiyor ve şu an bir çok banka hesap açılışı için şubeye gitmeyi zorunlu kılıyor. Hesap açılışından itibaren hiç bir işlem için şubeye gitmeyi gerektirmeyen bankacılık sistemi ise bankaların en çok ilgilendiği konu.

Şubesiz bankacılık konusunda yakın zamanda adını duyuran Senin Bankan, sunduğu ücretsiz hizmetler ile Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şubesiz digital bankası. Hesap açmak için şubeye gitmenize gerek yok. Havale/EFT işlemlerinin tamamı ücretsiz. Banka ve kredi kartı ücreti yok. Yatırım yapmak isteyenler için altın, çeyrek hesabı açmak mümkün. Farklı banka ATM’lerinden bir ay içinde yapacakları üç para çekme işlemi ücretsiz. Bunların yanı sıra konut ve taşıt finansmanı gibi konularda da şubeye gitmeden işlem yapma kolaylığı sunuyor.

Önce telefon bankacılığı, sonra internet bankacılığı ardından mobil bankacılık, şimdi de şubesiz bankacılık. Gelecekte de giyilebilir teknoloji ile bankacılık ya da sanal gerçeklik teknolojili bankacılık olabilir kim bilir?

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir