VPN Nedir? Rus VPN Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VPN Nedir? Rus VPN Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VPN ile sanal olarak konumunuzu Rusya olarak değiştirebilir ve Rusya’daki web site ve servislere erişim sağlayabilirsiniz. VPN ile sadece Rusya’daki içeriklere değil, herhangi bir ülkedeki içeriklere IP adresinizi değiştirerek ulaşabilirsiniz.

VPN Nedir?

VPN Nedir? Rus VPN bağlantısı nasıl yapılır? VPN (Sanal Özel Ağ), internet protokol (IP) adresinizi maskelemenizi ve başka bir ülke üzerinden edindiğiniz yeni IP adresi ile şifreli bir şekilde internette gezinmenizi sağlayan bir teknolojidir. IP adresi bilgisayarınıza internet servis sağlayıcısı tarafından verilen ve bilgisayarınızın çevrimiçi olduğu andan itibaren internet ile veri paketlerini sağlıklı bir şekilde alışveriş etmesini sağlayan bir seri rakamdır. IP adresi sayesinde bilgisayarınız veya benzer bir elektronik cihazınız küresel internete bağlı olan çevrimiçi diğer cihazlar ile iletişim kurar ve veri alışverişi yapar.

IP adresi sanal dünyada fiziki konumunuzu diğer cihazlar ile paylaşır. İnternete hangi şehirden ve ilçeden bağlandığınızı her web site ve uygulama ile paylaşırken, internet servis sağlayıcınız bütün etkileşimlerinizi IP adresiniz üzerinden kaydeder. Bunun sebebi veri paketlerinizin şifresiz olmasıdır. Bağlandığınız şifresiz Wi-Fi ağlarında da veri paketleriniz ile gerçekleştirdiğiniz alışverişler üçüncü partiler tarafından okunabilir ve bu çevrimiçi etkileşiminiz üzerinden siber saldırıya uğrayabilirsiniz. 

VPN programları ile hem IP adresinizi değiştirebilir hem de veri paketlerinizi şifreleyebilirsiniz. VPN programları ile internete Rusya üzerinden veya dilediğiniz başka bir ülkeden bağlanabilirsiniz. VPN programları dünyanın birçok ülkesinde VPN sunucularına sahiptir. VPN programını cihazınızda aktifleştirmeden önce VPN sunucuları üzerinden içeriklerine ulaşmak istediğiniz ülkede yer alan sunucuyu seçerek VPN’i aktifleştirebilirsiniz. 

Rus VPN Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Örneğin, Rusya’daki sunucu üzerinden internete bağlandığınızı varsayalım. Bilgisayarınızın gerçek IP adresi artık gizlenmiştir ve Rusya’daki sunucu üzerinden yeni bir IP adresi kazanmıştır. Bu şekilde Rusya’da mevcut olan web site ve servislere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kullandığınız VPN programı ayrık tünelleme özelliğine sahipse aynı zamanda ülkenizdeki içeriklere de ulaşmaya sorunsuz bir şekilde devam edersiniz. 

VPN programları kullandığı şifreleme algoritmaları ile bu süreç sırasında internet servis sağlayıcınızın bile giriş yaptığınız web site ve servisleri görmesini engeller. Bunun sebebi kullanılan şifreleme yöntemleridir. Örneğin, popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, Gelişmiş Veri Standardı (AES) algoritmasını 256-bit anahtar ile birlikte kullanıldığında bir siber saldırganın kaba kuvvet saldırısı ile bu bağlantıyı deşifre etmeye çalışmasının milyarlarca yıl alabileceğini belirtmektedir. 

VPN programlarının sağladığı şifreleme sizi ortadaki adam (Mitm) ve DDoS gibi siber saldırılardan korur. İnternet bağlantınız üzerinden IP adresinize karşı DDoS saldırılarına veya ortadaki adam saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Ortadaki adam saldırısında hem internet bağlantınız hem de web siteler ile olan veri alışverişiniz üzerinden saldırıya uğrayabilirsiniz. Kullandığınız tarayıcıda VPN eklentisi kullanarak web siteler ile olan veri alışverişiniz üzerinden maruz kalabileceğiniz ortadaki adam saldırılarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz. 

Wi-Fi ağları üzerinden uğrayabileceğiniz ortadaki adam saldırılarından ve IP adresiniz üzerinden uğrayabileceğiniz DDoS saldırılarından VPN programını cihazınızda kullanarak korunabilirsiniz. VPN ile internet bağlantınız şifrelendiği için güvensiz olan Wi-Fi ağlarında bile bağlantınızın üçüncü partiler tarafından okunmasını engelleyebilirsiniz. 

VPN programları ile kendinizi siber saldırılardan koruyabilir ve istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz fakat her VPN programı size güvenlik sağlamaz. Ücretsiz VPN programlarını kullanırken internet bağlantı sorunu sırasında gerçek IP adresiniz ortaya çıkabilir veya verileriniz basit şifrelem algoritmaları ile şifrelenebilir. Ayrıca, veri alışverişleriniz VPN sunucularında kaydediliyor olabilir. VPN seçerken herhangi bir kayıt tutmayan VPN programı seçmenizde fayda var. 

2 thoughts on “VPN Nedir? Rus VPN Bağlantısı Nasıl Yapılır?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir