Mario Oyunları

Binlerce bedava oyunlar insanların ilgisini giderek çekiyor. İnternet üzerinden flash oyunlar oynayarak hiç bir ödeme yapmadan binlerce çeşit oyunların oynanabilmesi sayesinde boş vakitlerde bilgisayar başında stres atılabiliyor. Özellikle Mario Oyunları ofiste ve okullarda ki molalarda insanların çabuk yüklenebilen küçük boyutlu oyunlar arasında yer aldığı için çok tercih ediliyor. Her cinsiyete ve her yaş grubuna hitap eden Mario oyunlarının tarihi çok eskiye dayanmaktadır.

Mario kahramanımız atari oyunları kategorisinde yer almaktadır ve kendisinin bir çok fantastik oyunu yapılmıştır. Mario park, Mario yarış, Mario defans, Mario Go Kart ve Süper Mario adında en ünlü oyunları bulunmaktadır. Sevgili Mario’nun çoğu kez görevi sevgilisini kurtarmaktır. Zindanda mahsur kalmış olan prensesi kurtarmak için yola çıkan maceracı bir kahramandır.

Atari oyunları 1971 yılında ortaya çıktı. Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da en karlı sektör olarak gösterilen sinema sektörüne bir anda oyun sektörü rakip olmaya başladı. İlk başlarda çok düşük bir işlemciye sahip olan ve grafikleri desteklemeyen ilkel atari konsolları sadece ekranda hedefleri birer çizgi olarak göstermekteydi. İlerleyen yıllarda grafik kartlarının geliştirilmesi ve cpu (işlemci) hızının arttırılması ile daha etkileyici ve büyük grafiklere sahip oyunlar ortaya çıkmaya başladı.

Oysaki günümüzde atari konsolları neredeyse müzeye konacak halde. Artık eskiden büyük paralar verip grafikleri gelişmiş büyük oyunlar oynayabilmek için oyun cd’leri alırdık. Şimdiki yüksek hızlı fiber internet bağlantısı ve gelişmiş bilgisayarlar sayesinde bir çok büyük oyunu internet üzerinde ki oyun sitelerinden bedava olarak oynayabiliyoruz. Bundan nasibini marioda almış ve gelişmiş mario oyunları çıkmıştır. Bu mario oyunları ile nostalji yaşayacaksınız.

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın