Kategoriler
Bilgisayar Internet Dünyası

Messenger 10 Yaşında

msn10yearsAylık ziyaretçi sayısı 330 milyondan fazla olan Windows Live Messenger bundan tam on yıl önce Windows Messenger adında kullanılmaya başlanmıştı. O dönemin anlık ileti programı ICQ sanki hiç bir zaman yok olmayacak gibiydi. Çünkü ICQ bir başkaydı. Bir Messenger gibi olamazdı. Microsoft her konuda yaptığı bunda da ağırlığını koydu ve Messenger’ı en çok kullanılan anlık ileti programı haline getirdi. Tıpkı Internet Explorer ve Windows’ta olduğu gibi. Live Messenger’ı da aradan geçen on yıl içinde sürekli güncelleyerek şuan 9. sürümüyle sunmaya devam ediyor. Messenger bir on yıl daha kullanılmaya devam eder mi yoksa yerine başka programlar mı alır belli olmaz. Gelecekte neler olur bilemeyiz ama tahminde bulunabiliriz. Geleceğin anlık ileti programı sizce nasıl olacak? Ya da nasıl olmalı?

İşte Messenger’ın ilk 10 yılı:

Messenger ın on yılı

Messenger hakkında ilginç istatistikler:

Türkiye dahil 59 ülkedere 36 dilde en çok kullanılan anlık ileti programı Live Messenger’ın 330 milyon aktif kullanıcısı var. Şöyle bir baktığımızda Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü nüfusuna sahip diyebiliriz Live Messenger için. ABD’den bile daha kalabalık. Live Messenger’dan mesaj gönderen biri ortalama günde üç kez bağlanıyor ve günde gönderilen ortalama mesaj sayısı 9,4 milyarı buluyor. Dünya genelinde Messenger’ı kullananların yaş ortalaması 26,5. Ülke genelinde Türkiye 24,5 yaş ortalamasıyla ortalamanın altında kalıyor. Türkiye’de genç bir nüfusun Messenger’ı daha çok kullandığı anlaşılıyor. ABD ise 32 yaş ortalamasıyla en yaşlı kullanıcılar arasında. Günde 40 milyon kişinin aynı anda bağlandığı Live Messenger bu şaşırtıcı sonuçlarıyla daha uzun yıllar kullanılacak gibi.

http://www.messengeris10.com/?ocid=PID23208:20090:D:WLCRM:ON:WL:tr-TR:Inbx:10yrcampaign:072009

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir