10 Haftadır Fıstık Yemedim – Facebook’ta Pembe Kurdele Hareketi

Son zamanlarda Facebook‘ta hızla yayılan ilginç bir mesaj var. Mesajlar, “3 haftadır hamburger yemedim“, “8 haftadır kısır yemedim” şeklinde olduğundan dikkatimi çekti. Özellikle kadınların bu iletileri paylaşıyor olması beni daha da meraklandırdı. Hatta bu tür mesaj atan hanım arkadaşlara sorup ta cevap alamadığım oldu. Gerçi özellikle bir araştırma yapmadım nedir bu iş diye zaten bugün de okuduğum haberle işin aslını öğrenmiş oldum.

İşin aslı oldukça ilginç. Bu iletilerin temelinde ‘Pempe Kurdele‘yi desteklemek yatıyor. Pembe Kurdele “pink ribbon” uluslararası göğüs kanseriyle mücadelenin sembolü halini almış ve kadınlar arası dayanışmanın teşfik edilmesini amaçlamış.

Geçtiğimiz yıllarda kadınlar sutyen rengini paylaşmışlar. Diğer bir seferde de çantalarını nereye koyduklarını yazmışlar. Bu senede kadınlardan doğdukları ay ve günü özel bir kodlamayla profillerine yazmaları istenmiş.

Örneğin; ( haziran) sekiz haftadır (7) un kurabiyesi yemedim gibi. Aylar hafta olarak kodlanmış, günlerse çeşitli yemek isimleriyle. Yani 5 haftadır hamburger yemedim, 7 haftadır pizza yemedim iletileri aslında kadınların doğum günleri.

Pembe Kurdele’ye destek için yapılan bu uygulama hem eğlenceli hem de bir hayli dikkat çekmiş durumda. Öyle görünüyor ki bu uygulamaların devamı gelecek ve biz erkekler merak etmeye devam edeceğiz.

Doğum tarihinizden yola çıkarak siz de bu mesajlaşmanın bir parçası olup bu konuda farkındalık yaratmak isterseniz işte şifreler:

Aylar için:
ocak= 1 haftadır
şubat= 2 haftadır
mart= 3 haftadır
nisan= 4 haftadır
mayıs= 6 haftadır
haziran= 8 haftadır
temmuz= 10 haftadır
ağustos= 12 haftadır
eylül= 13 haftadır
ekim= 14 haftadır
kasım= 16 haftadır
aralık= 18 haftadır

Günler için:
1 – yoğurt
2 – kısır
3 – hamburger
4 – çerez
5 – domates
6 – dondurma
7 – un kurabiyesi
8 – lolipop
9 – fıstık
10 – köfte
11 – profiterol
12 – kestane kebap
13 – baklava
14 – simit
15 – sarma
16 – peynir
17 – pizza
18 – elma
19 – müz
20 – karnıyarık
21 – kızarmış tavuk
22 – açma
23 – kıymalı börek
24 – akide şekeri
25 – çilekli pasta
26 – sucuklu tost
27 – haşlanmış yumurta
28 – kazandibi
29 – kuru fasulye
30 – patates kızartması
31 – çikolatalı kek

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir