Kategoriler
Internet Dünyası

YouTube’daki engellenen videolarınızın engelini kaldırın

youtube-engelSon zamanlarda açılan davalar yüzünden ciddi sıkıntılar yaşan YouTube video paylaşım sitesi telif hakkıyla korunan müzik ve ses dosyalarının paylaşımını engellemeye yönelik bazı yeni kararlar almaya başladı. Bunlardan biri o videoyu tamamen engellemek yada videonun sesini kısmak gibi. Yani bu demek oluyor ki sevdiğimiz müzikleri kendi yaptığımız videolara ekleyerek klipler yapıp YouTube’ta paylaşamayacağız. Paylaştığımız taktirde YouTube videonun sesini kısacak ve bu videoların altında da “Bu videoda, telif hakkı sahipleri tarafından onay verilmemiş müzik parçaları bulunmaktadır. Ses engellendi” şeklinde bir açıklama yer alacak. Yada en kötüsü video engellenecek.

YouTube’un nasıl bir kontrol mekanızması olduğunu açıkça bilmiyorum. Çünkü daha bugün YouTube’tan benim uzun zaman önce yaptığım bir videoyu, telif hakları yüzünden engellendiğini bildiren bir e-posta aldım. YouTube hesabıma girdiğimde videonun yerinde yeller esiyordu. Engellenme gerekçesiyle ilgili sayfaya geçtiğimde videoda kullandığım  The Dust Brothers grubuna ait This is your life adlı şarkının telif haklarıyla korunmasından dolayı videonun engellendiğine yönelik bir yazı vardı. Ardından bu konuda neler yapabileceğimle ilgili madde madde sıralanmış yönlendirmeler yer alıyordu.

Peki bu şekilde videosu engellenenler ne yapacak?

Tabiki tek çözüm videonun müziğini değiştirmek. Eğer videoya eklemek istediğiniz müzik sizin için çok fazla  önemli değilse ama yinede fonda çalan bir müzik olsun istiyorsanız, YouTube bunun için çok kolay bir yöntem sunmuş durumda. Videoda kullandığınız müziği YouTube’un kendi kütüphanesinde bulunan müziklerle çok kolay bir şekilde değiştirilmesini sağlayabiliyorsunuz. Böylece  videonuzun engeleni kaldırmış oluyorsunuz.

Bu işlemi yapmak için öncelikle kullanıcı adı ve şifrenizle YouTube’a giriş yaptıktan sonra my videos sayfasına geçin. Engellenen videonun altında bulunan AudioSwap butonuna basın.

youtube-muzik-degistir-audioswap

Butona bastıktan sonra açılan sayfada karşımıza bir müzik kütüphanesi çıkıyor. Burada tür, sanatçı ve parça adına göre istediğimiz müziği belirleme imkanımız var. İstersek müziği rastgele YouTube’un seçmesini de sağlayabiliriz. Bunun için I’m feeling lucky (kendimi şanslı hissediyorum) butonuna basmak yeterli. Video için seçeceğimiz müziğin süresini, kendi videomuzun süresine yakın olan müzikleri listelemek için; “Only show songs of similar length to my video” yazan yerin yanındaki kutucuğu işaretleyebiliriz. Aradığınız bir şarkı var ise arama kutusundan da arama yapabilmektesiniz.

youtube-muzik-degistir-liste

Videonuz için yeni seçtiğiniz müziği videonuzun eski müziği ile değiştirilmesi için sayfanın sağında bulunan Puplish butonuna basarak işlemi tamamlamış oluyorsunuz. Öncesinde, şarkının nasıl olduğunu anlamak için Preview butonuna basarak ön dinleme yapabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

youtube-muzik-degistir-paylas

Yaklaşık 5-10 dk. sonra videonuzun müziği artık değişmiş ve engeli kalkmış bir şekilde yeniden görüntülenmeye devam edecektir.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir