Facebook’taki grup çılgınlığı!

facebook_grupFacebook‘a üye olan herkesin bildiği bir şey vardır: Gruplar. Hergün bir yada bir kaç tane gruba üye olmamız için arkadaşlarımız tarafından davet ediliriz. Önceleri grupların tek bir amacı vardı aynı düşünceye sahip kişileri bir araya getirmek. Sosyal bir ortam oluşturmak. Fakat zamanla bu enteresan bir hal almaya başladı. İş sosyal bir ortam oluşturmaktan ziyade tamamen insanların birbirini kandırdığı, iyiniyetinden faydalandığı bir ortama dönüşmeye başladı. Her bir grup ayrı bir şey vaadediyor. Biri bu gruba üye ol ismini kimler aramış gör derken bir başkası bu gruba üye olanlar Facebook gold üyeliği kazanacak böylece birçok avantajdan faydalanacak(!) diyor. En son yine bir davet geldi. Grubun adı, bu gruba üye olan her kişi sayesinde bir kız çocuğu okuyacak. E yuh dedim önce. Sonra üye sayısını görünce bir daha yuh demekten kendimi alamadım. 115.000 kişinin üye olduğu bu grup sayesinde 115.000 kız çocuğu okuyor öyle mi?

Sonra grubun sayfasına geçtim. Bakalım nasıl bir vaatte bulunmuşlar. Daha güzel bir gelecek için herkesi bu gruba davet eden bir davet  yazısı çıktı karşıma. Ama ardından sonradan eklenen yazılar şuan ki düşüncelerimi birebir yansıtır cinsteydi. Grubu kuran kişi grubu neden kurduğuyla ilgili bir yazı eklemiş sonradan. Yazıda, önüne gelen her gruba davet üye olan kişileri protesto etmek olduğunu belirtmiş ayrıca insanların iyi niyetinden dolayı ne kadar kolay kandırılabileceğini kanıtlamak istemiş. Bu sayede 115.000 kişiyi bir araya toplamış.

Aslında fikir güzel fikir ama benim bu konuda şöyle bir tespitim var. Bana kalırsa bu tür her önüne gelen gruba katılan Facebook üyeleri, üye oldukları grupların isimlerine bile bakmıyorlar. Önemli olan arkadaşından gelen davet çünkü. Tek yapması gereken gruba katılmak. Bu tür örnekleri çevremde gördüğüm için söylüyorum. Bazı arkadaşlarımın profiline girdiğimde en az 200 gruba üye olduğunu görüyorum. Bir insan neden 200 gruba üye olur ki? Bunun nasıl bir açıklaması olabilir? Yani özellikle grubun sözde sağladıkları hizmetlerden faydalanmaksa bilemem. Sonuçta kazanan taraf yine grubu kuranlar oluyor. Çünkü çoğu grup sağladıkları sözde hizmetin üye olanlara tam anlamıyla sunabilmeleri için üye olanlara arkadaş listelerindeki herkesi o gruba davet etmeleri gerektiği şartını koymaktalar. Böylece kullanıcı oltaya gelmiş oluyor ve grup bu sayede kısa sürede  hızla üye kazanıyor. Sırf bu yüzden daha önceleri sürekli olarak davet mesajları alırdım. Ben de hesap ayarlarından girip gelen bütün davetler için posta gönderimini engelledim. Üstüne üstlük bu tür grupları şikayet te edemiyorsunuz.

facebook-grup-sikayet

Çünkü Facebook sadece belirli konulardaki şikayetleri dikkate alıyor. O konular dışında olan şikayetleri değerlendirmiyor.  Sizler bu Facebook’taki grup çılgınlığı konusunda neler düşünüyorsunuz? Bu tarz gruplar nereye kadar devam edecek dersiniz? Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar…

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın