Google ile yasaklı sitelere son

google_dnsHer geçen gün çeşitli nedenlerle erişimi durdurulan sitelerin sayısı binli rakamlara ulaşmış durumda. Ülkemizde bu denli fazla kapanan siteler oldukça bu kapanan sitelere erişmek için yapılan çabalar da bir hayli fazla. Özellikle YouTube’un kapanmasıyla bu konuda yapılan çalışmalar daha çok arttı. YouTube’a girmenin altı yönteminden bahsettiğim yazı bunun açık bir örneği. Onlarca DNS  adresleri, içeriği düzenlenmiş hosts dosyaları, programlar vs. Hepsi YouTube ve erişimi kapalı diğer sitelere erişmek için kullanılan başlıca yöntemler. Fakat bazı DNS adresleri erişimi açık olsa bile bazı sitelerin erişimini de engelliyordu. Bu site görüntülenemiyor gibi hatalarla karşı karşıya kaldığımız oluyordu. İşte bu ve buna benzer bazı sorunlara cevap Google’dan geldi. Google kendi DNS adreslerini kullanıma açtı. Google Public DNS adındaki bu hizmet sayesinde bütün yasaklı sitelere erişmek daha hızlı, daha güvenli bir şekilde mümkün olabiliyor.

İşte girmeniz gereken DNS adresi:

8.8.8.8
8.8.4.4

Bu adresi mevcut ağ bağlantısından özelliklerine girerek Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) kısmından değiştirebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız değişiklik ile yasaklı site diye bir şey kalmayacak. Her siteye özgürce girebileceksiniz. Bir kez daha Google, bu konudaki açığı fark ederek  imdadımıza yetişti. Eyvallah Google!

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın