Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Web sayfalarının Google, Bing, Yahoo, Alexa, Geliyo, Baidu, Aol, Maholo ve Ask gibi arama motorlarında taranması ve anahtar kelime ile arama yapıldığında sayfa içeriğini ilk sıraya çıkartan, siteyi ziyaret eden kişinin istediği hizmet ve bilgiye kısa yollardan ulaşmasını sağlayan çalışmaların bütününe SEO adı verilir. Kısa açıklaması arama motoru optimizasyonu olup İngiliz dilinde “Search Engine Optimization” olarak bilinir. Site sahiplerinin tercih ettiği, webmasterların kurallara uyarak gerçekleştirdiği SEO site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi seo arama motorlarının sitenin hangi amaç için hizmet verdiğini anlamak için yapılan çalışmadır. Site dışı seo ise backlink çalışmalarından oluşur. Backlink farklı sitelerin birbirlerine verilen linktir.

Site İçi ve Site Dışı SEO Nedir

Web sayfa içerikleri ile alakalı olan Site İçi Seo arama motorlarının web sayfalarını site ziyaretçisi gibi görmelerini sağlayarak değerlendirmelerde bulunmaktadır. Kısacası sayfa içeriğinin insanlara ait olup olmadığını kontrol eder. Site Dışı Seo backlink çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışma stili web sayfasına manüel olarak link eklenmesi ile gerçekleşir. Bunun sebebi arama motoru google’nin yapay link çalışmasını kabul etmemesidir. Backlinklerle beraber dışarıdan gelen sinyallerde önem teşkil eder. Çünkü arama motoru optimizasyonu kullanıcı deneyimlerini dikkate alarak bu sonuçlara ulaşır.  Arama motorlarını yanıltan çalışmalar web sayfalarının anahtar kelime kullanımı ile ön planda bulunmasını sağlama işi olup Black Hat Seo adı verilir. İkiz sayfalar, çıkış sayfaları, otomatik yazılan sayfalar, küçük makaleler ve görünmez yazılar bunlardandır.

Seo Avantajları Nelerdir

Arama motoru optimizasyonu web sayfaları için farklı avantajlar sunarken çeşitli zararlarda verir. Bunun için sağlıklı bir araştırma yaparak SEO çalışması hizmetinden faydalanılmalıdır. Site sahipleri için sunulan yararlı içerikler şöyledir. Site içerik ve yapısının arama motorları ile uyumluluğunun incelenmesi, sayfa içeriğinin geliştirilmesi ve arama motorlarına kaydedilmesi, kaliteli içerik üretilmesi, online kampanyalara yer verilmesi,  SEO eğitim hizmeti, anahtar kelime tercihi ve site içinde yüksek performans elde etmek gibi yararlar vardır. Diğer taraftan seo hizmeti veren kurumun analiz çalışması mevcut isse çalışmaya start vermeden incelenmesinde fayda vardır

Bağımsız SEO Çalışmaları Yapılmalı

Arama motorlarının negatif bulduğu sonuçlar siteniz için zararlı olabilir.  Bu sonuçlar SEO uzmanlarının olumsuz çalışmalarından kaynaklanır. Arama motoru optimizasyonu için önemli olan çalışma on page olarak bilinen site içi çalışmadır. SEO çalışmalarınız da tercih edeceğiniz danışmanın, uzmanlık alanı ve size kazandıracakları değerlendirilmeli ve arama motorlarının ne gibi sonuç analizi gerçekleştireceği irdelenmelidir. Ayrıca web sayfalarında görsel gelişimin etkileri üzerinde durularak takibi sağlanmalıdır.  Site sahiplerinin en önemli sorunlarından olan dil desteği SEO uzmanlarınca çözülmeli, her dil seçeneği için bağımsız çalışmalar yapılmalıdır.

4 thoughts on “Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir