Kategoriler
Internet Dünyası

Çevrimiçi video editörleri

İnternette çevrimiçi uygulamaların ardı arkası kesilmiyor. Daha önce sizlere resim editörleri ve ofis uygulamalarından bahsetmiştim. Şimdi de çevrimiçi video editörleri ile karşınızdayım.

Benimvideo düzenlemelerinde en sık kullandığım program, Movie maker. Çünkü kullanımı kolay ve bir çok ihtiyacımı karşılıyor. Video kesme-birleştirme, yazı ve ses ekleme gibi ihtiyaç duyacağım herşey var. Ama her zaman bir video düzenleme programı bulamayabiliriz. İşte bu durumda videolarımızı Interneti kullanarak çevrimiçi düzenleyebiliriz.

Bu işe jumpcut.com sitesine girerek başlayabiliriz. Site bir çok video, resim ve ses formatını destekliyor. Tek seferde 100 mb ı geçmediğiniz sürece istediğiniz kadar dosyayı yüklemenize izin veriyor. Ayrıca, Flickr ve Facebook ta yer alan dosyalarınızı da gönderme şansına sahipsiniz. Gelelim neler yaptığına. Siteye giriş yaptıktan sonra create tuşuna basarak yeni bir proje başlatıyorsunuz. Bunu yaparken ister sihirbazı kullanarak, isterseniz direk editörü açarak devam edebilirsiniz. Sihirbazı kullanacağınızı varsayarak anlatmaya devam ediyorum.

Öncefilminize bir isim veriyorsunuz. Daha sonra ne şekilde yükleme yapacağınızı seçip ona göre yüklemeleri yapıyorsunuz. Birden fazla dosyayı seçmek için shift tuşunu kullanabilirsiniz. Yüklemenin süresi videonun büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra solda bulunan edit my movie butonuna basarak artık düzenleme işlemine başlayabiliriz. Düzen kısmında sırasıyla clip, audio, titles, effects, actions gibi menüler var. Bu menüleri kullanarak yine sırasıyla videonuza geçişlar yapabilirsiniz, altyazı, ses ve efektler ekleyebilirsiniz. Özellikle efektler kısmında hatırı sayılacak kadar çok efekt var. Bu efektlerin Movie Makerda da olmasını isterdim doğrusu. (Özellikle hareketli efektler)

Sayfanınaltındaki butonlar ile filminizi silebilir (delete), kopyasını çıkarabilir (duplicate), kesebilirsiniz. (slice) Son olarak projenizin ön izlemesini yapıp (preview) yayınlayabilirsiniz (Publish) Şunu hemen belirteyim jumpcut.com da yaptığınız filmi bilgisayarınıza kaydedemiyorsunuz ama mail olarak atabiliyorsunuz. Bu konuda farklı çözümler sunan başka çevrimiçi video editörleri daha var. Bu siteler hakkında da bazı kısa bilgiler vereyim hazır konu açılmışken.

Motionbox.com : Sadece kesme ve birleştirme işlemi yapan ama dosya yükleme konusunda bir hayli başarılı bir site. Bir çok video formatını desteklediği gibi bir video kaydediciden ve e-posta yoluyla direk olarak dosya gönderebiliyorsunuz. Yaptığınız videoları yine e-posta olarak göndermenize izin veriyor.

Cuts.com : Sadece flv uzantılı dosyaları destekleyen bir editör. YouTube ve Google videolarının linklerini kullanarak bu videolara düzenleme yapabiliyorsunuz. Bu açıdan diğerlerinden farklı bir site diyebiliriz. Düzenleme kısmında videolara efekt, yazı ve geçişler eklemeniz mümkün. Ses yüklemenize izin vermiyor ama önceden kayıtlı olan 28 adet sesi kullanabiliyorsunuz.

Eyespot.com : Bir çok video formatını destekleyen ama ses yükleyemediğimiz bu site, yaptığımız videoları bilgisayarımıza kaydetme ve e-posta olarak gönderme gibi seçenekler sunuyor. Bu sitede de yine videolara geçiş, efekt ve yazı eklememiz mümkün.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir