Çevrimiçi word, excel ve powerpoint

Google ın hazırladığı word ve excel sayfalarını daha önce tanıtmıştım. Fakat şimdi tanıtacağım site Google dan çok ama çok daha iyi. Thinkfree Office 3, Microsoft Office uyumlu programlardan olusan bir yazilim paketidir. Paketin içeriginde yeni dosya olusturma veya mevcut dosyalari izleme/degistirme olanagi saglayan kelime islemci, hesap tablosu ve grafik sunu yazilimlari bulunmaktadir. ThinkFree Office 3 paketi Write, Calc ve Show uygulamalarindan olusmaktadir. Tüm bu uygulamalar Word, Excel ve PowerPoint dosyalari ile ayni biçimleri destekledigi için mevcut veya disardan gelebilecek dökümanlarla uyumlu çalismaktadir.ThinkFree Office 3 arayüzü Microsoft Office ile benzer görüntüde oldugu için kullanicilara bu iki paket arasinda hiç zorlanmadan geçis yapma imkani saglar. ThinkFree Office 3 arayüzü Microsoft Office ile benzer görüntüde oldugu için kullanicilara bu iki paket arasinda hiç zorlanmadan geçis yapma imkani saglar. ThinkFree Office 3, en son Java teknolojisi ile gelistirildigi için platform bagimsiz bir yapiya sahiptir. Bu sayede uygulama Windows, Linux ve Macintosh sistemleri ile uyumlu oldugu gibi interne üzerindende kullanabilirsiniz.

ThinkFree_Office

Siteye ilk girdikten sonra üye olmalısınız. Sağ üst köşedeki sing up tuşuna basarak bunu yapıyoruz. E-posta sayfamıza gelen aktivasyon kodunu tıklayarak açılan sayfa bizim tüm belgelerimizin görüntülendiği bir sayfa. 1 gb gibi büyük bir alana sahibiz. Burada hazırladığımız belgeleri e-posta olarak gönderebildiğimiz gibi sitedeki diğer üyeler ile de paylaşabiliyoruz. Yeni bir belge açmak istediğimizde bize ilk olarak belgenin adını yazmamızı istiyor. Daha sonra bir süre sayfanın yüklemesini bekliyoruz. Sistem java teknolojisini kullandığından ilk yüklemeden sonra bu bekleme süresi dahada kısalacaktır. Google ın hazırladığı excel ile bu excel i karşılaştırdığımda bu sitenin google ın yapmış olduğu bu çalışmadan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Sizde girip baktığınızda eminim sizde çok şaşıracaksınız. Özellikle dikkatimi çeken bir yer olduki o da hücreleri seçtiğinizde hücrenin kenarındaki artı işaretine basarak aşağı çektiğinizde formülleri yada listeleri çoğaltabiliyorsunuz. Bu özellik google da yoktu. Bunda da yine mantıksal fonsiyonlar mevcut. Bu arada ben Google ın ve bu şimdi tanıttığım sitenin yapmış olduğu bu çalışmaları anlatırken hep word, excel ve powerpoint şeklinde adlandırıyorum. Ama sizde biliyorsunuz ki bu isimler Microsoft un Office paketindeki programların isimleri. Elbetteki bu uygulamaların aslında başka isimleri var ama ben tanıtımda kolay olsun diye bu şekilde söylüyorum.URL: http://office.thinkfree.com/en/index.html

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın