Windows 7 görünümlü XP

windows 7 logo1 Windows 7 görünümlü XPXP işletim sistemi kullanıpta XP’nin görünümünden sıkılanlar için kurulum gerektirmeyen basitçe yüklenen temalar hakkında daha önce iki kez yazı yazmıştım. Benim de çok sık kullandığım ve hoşuma giden bu temalara bir yenisini daha eklemek istiyorum. Bu kez sizlere Microsoft’un, Windows Vista’dan sonra şuan beta aşamasında olan ve ilk çıktığı günden beri milyonlarca kişinin indirdiği yeni işletim sistemi Windows 7 görünümlü temayı sunmak istiyorum.

Bu yazı da ayrıca bana sıkça sorulan sorulardan ikisinin cevabını vereceğim. Birincisi; başlat tuşunu nasıl Vista gibi yuvarlak yapabilirim? İkincisi temanın kurulmasına rağmen mevcut temanın hiçbir şekilde değişmediği söyleniyordu. Bunun için de gerekli çözümü merak edenler yazının devamını okuduklarında bulabilecekler.

Şimdi gelelim bu temamıza. Kurulumun diğer tema kurulumlarından hiç bir farkı yok. Ben yinede burada kısaca anlatayım.

Öncelikle işe, aşağıda linki verilen sıkıştırılmış dosyayı indirmekle başlayın,
İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı açın. İçindeki klasörü kopyalayın.
c:\windows\resources\themes içerisine yapıştırın.
Windows görsel stil dosyasına çift tıklayın.
Açılan görüntü özelliklerinden görünüm sekmesine geçin. Pencere ve düğmeler açılır kutudan temanızı belirleyin. Varsa renk düzeni ve yazı tipi boyutu tercihlerini yapın. “Tamam” butonuna tıklayarak temanın uygulanamasını bekleyin. İşte hepsi bu kadar. Bu temayla birlikte ilk sorulan sorunun cevabı bulunmuş oluyor böylece. Artık başlat tuşunuz yuvarlak.

windows7 preview 1 300x225 Windows 7 görünümlü XP

Şimdi gelelim ikinci soruya. Temayı yüklemenize rağmen tema hiçbir şekilde değişmiyorsa bunun nedeni, Windows XP’de tema değişikliğine izin vermeyen Uxtheme adlı bir sistem dosyasının yer alması. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

Öncelikle bilgisayarınızda bulunan Uxtheme.dll adlı sistem dosyasını değiştirmekle işe başlayacağız. Bunu yapmanın iki yolu var biri otomatik diğeri ise manuel olan. Hangisini yapmak istediğiniz size kalmış. Ben iki yolu da anlatıyorum:

Eğer otomatik olarak bu dosyanın değiştirilmesini istiyorsanız kullandığınız işletim sistemine göre uygun programları yükleyerek çalıştırmanız gerekecek.

Windows XP SP 1 ve 2  kullanıcıları için otomatik yama

Windows XP SP 3 kullanıcıları için otomatik yama

Windows Vista kullanıcıları için otomatik yama

Uygun programı yükledikten sonra çalıştırmanızla birlikte mevcut Uxtheme.dll dosyası değiştirilecek ve bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Ardından temanızı artık kurabilirsiniz.

Eğer dosyayı otomatik olarak değil de elinizle değiştirmek istiyorsanız yine işletim sisteminize göre uygun dll dosyasını yükleyip mevcut olan ile değiştirmelisiniz. İşletim sistemine göre gerekli Uxtheme.dll dosyaları:

Windows XP SP 1 Uxtheme.dll sistem dosyası

Windows XP SP 2 Uxtheme.dll sistem dosyası

Windows XP SP 3 Uxtheme.dll sistem dosyası

Windows Vista Uxtheme.dll sistem dosyası

Uygun dll dosyası yüklendikten sonra bu dosyayı C:\WINDOWS\system32 dizini altında yer alan Uxtheme.dll dosyası ile yer değiştirin. Bunu yaparken eğer bilgisayarınız bu değişime izin vermezse işlemi güvenli kipte yapabilirsiniz.

windows7 preview 2 300x225 Windows 7 görünümlü XP

Sonradan bir sorun çıkmaması için mevcut dll dosyanızın bir yedeğini almanız faydalı olabilir. Bu uygulamayı ben de kendi bilgisayarım için yaptım ve hiçbir sorun yaşamadım. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra yukarıda anlattığım gibi temayı yeniden aktif hale getiren. Bu kez tema aktif hale gelecektir. Güle güle kullanın.

Windows 7 temasını İ N D İ R

Diğer işletim sistemleri için ugun dll dosyasını bulmak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. http://win.softpedia.com/dyn-search.php

İlgilenenler için kullanabileceğiniz başka temalar için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Internet dolandırıcılığı başlıklı makalemizde 419 Dolandırıcılığı, Anti Virüs ve Ateş Duvarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • windows xp yi windows 7 görünümlü yapma
  • windows 7 görünümlü xp
  • yhs-fh_lsonsw
  • windows xp yi windows 7 yapma
  • windows 7 görünümlü xp temaları

Benzer Yazılar

  • windows vista logo 1 thumb1 150x150 Windows 7 görünümlü XPWindows XP’yi Vista görünümlü yapmak Ha çıktı ha çıkacak derken sonunda Vistayı artık herkes kullanır oldu. Ben daha tanışma fırsatı bulamadım kendisiyle ama en yakın zamanda tanışacağım kesin. Neyse herkes Vista yı kullana […]
  • windows vista logo2 150x150 Windows 7 görünümlü XPVista görünümlü XP teması Yazdığım günden beri en çok okunan yazılar arasındaki birinciliğini hiç kaptırmayan vistayı xp görünümlü yapmak yazısından sonra bu konuyla alakalı bir başka yazı yazmayı daha uygun […]
  • vista baslat 00 150x150 Windows 7 görünümlü XPVista başlat menüsü Sitemin en çok okunan ikinci yazısı olan “Windows XP’yi Vista görünümlü yapmak” adlı yazım madem bu kadar çok tuttu o halde ben de devam edeyim dedim ve bu kez de Vista görünümlü XP'nize […]
  • 446121 youtubebanblock 1349248227 691 640x480 150x150 Windows 7 görünümlü XPYouTube’a girmek isteyenler bu yazıyı okusun. Bildirisinde gördüğünüz üzere youtube'a erişim 06.03.2007 mahkeme kararıyla engellenmiştir. Youtube'a erişemiyor ve erişmek istiyorsanız işte yapmanız gereken birkaç yol: 1. […]
  • pdn310 car 150x150 Windows 7 görünümlü XPYeni nesil Paint Windows'un resim düzenleme programı (!) olan Paint'i bilmeyen yoktur sanırım. Sınırlı özelliklerine rağmen eminim sizin de benim olduğu gibi arasıra işiniz düşüyordur. Ben şahsen "print […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Security Code: