Kategoriler
Teknoloji

150 yılın en büyük icadı:Sifon

İngiliz tıp dergisi ‘British Medical Journal‘ın okurları arasında yaptığı ankete göre, son 150 yılda tıp dünyasında kaydedilen en büyük ilerleme sifonun icadı.
British Medical Journal, ilk yayımlandığı yıldan bu yana tıp dünyasının en büyük buluşunu belirlemek için okuyucularını jüri yaptı.
Aralarında bilgisayarın icat edilmesi, antibiyotiğin keşfi, doğum kontrol hapları ve aşıların geliştirilmesinin de yer aldığı 15 buluş arasından ‘tıp dünyasında son 150 yılın en büyük gelişmesi’ halk oyuyla belirlendi.

11 binden fazla kişinin katıldığı anketin sonucunda, sifonun icadı antibiyotiklerin geliştirilmesini de geride bırakarak birinci oldu.

‘Hijyen konusunda devrim yaratanlar’ olarak da; koleranın sudan bulaştığını kanıtlayan bilimadamı John Snow ve 19’uncu yüzyılda bir yasayla İngiltere’de tuvalet ihtiyacının açık ortamda giderilmesini yasaklayan hukukçu Edwin Chadwick gösterildi.

Derginin düzenlediği ankette ikinci sırada antibiyotiklerin keşfi, üçüncü sırada da anestezi yöntemi yer aldı.

Aşıların geliştirilmesi dördüncü sırada yer alırken, DNA yapısının keşfi de en büyük beşinci buluş seçildi.

Haber:CNNTURK.com

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir