AFAD 112. Kanal Nasıl Eklenir?

Dün AFAD’tan (Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı) afet ve acil durumlarda gönderilen uyarı mesajlarını alabilmem için gerekli ayarlamaları yapmam gerektiği konusunda bir bilgilendirme mesajı aldım.

Eskiden hücresel mesajları çok kullanılırdı. Şebeke bilgisi, spor sonuçları gibi yayınları cep telefonu ekranlarımızda ücretsiz olarak görmekteydik. Yeni akıllı telefonlarla birlikte çok kullanılmaz olan bu hücresel mesajları bu gelen SMS’le birlikte tekrar hatırladım ve akıllı telefonumda bunu nasıl aktif edebileceğimi kurcalamaya başladım.

Mesajlara girip oradan menü tuşuna basarak ayarlar kısmına geldim. Altlara doğru “Hücre yayını (CB) ayarları” kısmını gördüm. Farkettim ki bu kısım etkin değil. İlk olarak alttaki kısmı tikleyerek etkinleştirdim. Ardından bir alt satırdaki kanal yapılandırması da aktif oldu. Kanal yapılandırması ekranına giriş yaptığımda hiç bir kayıtlı kanal yoktu. Ancak yeni kanal ekleyemiyordum. Alınan kanallara giriş yaptığımda; tüm kanallarım ve kanallarım şeklinde iki seçenek çıktı karşıma. Kanallarımı işaretlediğimde artık kanal ekleyebiliyordum. Böylece AFAD için gerekli kanalı ekleyebilecektim. Gelen SMS’te belirtilen 112. kanalı ekledim. Biraz araştırınca şebeke bilgileri için 50, spor bilgileri için de 55. kanalı eklemem gerektiğini öğrendim.

AFAD 112. Kanal Nasıl Eklenir?

hucresel_mesaj

Sizler de bu mesaj yayınlarını görmek istiyorsanız belirttiğim gibi gerekli ayarlamaları yapmanız yeterli olacaktır. Not: Yukarıda belirttiğim ayarlar Android 2.3.6 sürümü, Turcell hattı için geçerlidir. Farklı sürüm ve hatlarda değişiklik gösterebilir.

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

6 thoughts on “AFAD 112. Kanal Nasıl Eklenir?

 • 14 Şubat 2015 tarihinde, saat 11:07
  Permalink

  Bu mesaj bana da defalarca gelmişti, bu yazıdan yaralanarak ayarları yaptım. Teşekkürler :))

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2015 tarihinde, saat 13:42
  Permalink

  Teşekkürler bu mesaj bana da gelmişti sayenizde yaptım.

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2015 tarihinde, saat 14:31
  Permalink

  teşekkürler…

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2016 tarihinde, saat 11:28
  Permalink

  yazıdan yararlandım teşekkürler

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2016 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  Teşekkürler bu mesaj bana da gelmişti sayenizde yaptım.

  Yanıtla
 • 21 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:45
  Permalink

  ıpone 7 plas kullanıyorum ama ayarları yapamadım yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın