Kategoriler
Sinema - TV

“Bilmiyorum” dedi kazandı

Birbirinden ilginç yarışmaların başladığı bir sezondayız. Nasıl daha çok rating alabiliriz kaygısı içerisinde olan kanallar ilginçlik konusunda yarış halindeler. Bunların başında bana göre FoxTV‘ de yayınlanan Ahmet Çakar‘ın, Şansa Bak adlı yarışması. Gerçi kendileri de bunu biliyorlar ki bu yarışma için Türkiye’nin en sıradışı yarışması demişler. Format gereği Ahmet Çakar sürekli yarışmacıları azarlıyor bazen ağlatıyor. Formatı şunu bunu geçelim bu yarışmanın soruları daha bir ilginç. En son rastladığımda şöyle bir soruyla karşılaştım. Yarışmacı olarak evlilik hazırlığı yapan bir çift vardı. Niyetleri yarışmadan iyi bir ödül kazanmaktı. Bilirlerse 95 bin ytl büyük ödülü kazanacaklardı.

Sunucu Ahmet Çakar büyük bir keyifle soruyu okudu: “Avustralya yerlilerinin dilinde kanguru kelimesi ne anlama gelmektedir?” 4 şıkkın arasından “bilmiyorum” seçeneği de vardı. Çift uzun süre düşündükten sonra “bilmiyorum” yanıtını işaretlediler. Ve yarışmanın bugüne kadar verdiği en büyük ikramiyeyi 95.000 ytl yi kazandılar. Çünkü, Avustralya yerlilerinin (aborjin) dilinde kanguru “bilmiyorum” anlamına gelmekteydi.

Kanguru kelimesinin anlamı ile ilgili bulduğum bir yazı.

Kanguru kelimesinin anlamı1700’lu yıllarda yaşayan İngiliz Denizci James Cook, sosyete adalarını ve Yeni Zelanda’yı keşfedip, haritalarını çizdiği 1769 yılında, Avustralya’nın doğu kıyılarını da ortaya çıkardı…

Kaptan Cook, bitki ordusunun zenginliğinden ötürü ‘Botany Bay’ (botanik koyu) adını verdiği koyda, Avustralyalı yerlileri ilk gören yabancı oldu. Yerlilerle el kol hareketleri ile güçlükle anlaşabilen James Cook, karınlarındaki ceplerde yavrularını taşıyan ve arka ayakları üzerinde zıplayarak hareket eden uzun kuyruklu hayvanları görünce, yine el kol hareketleri ve çeşitli işaretlerle bunların adlarının ne olduğunu sordu.Yerlilerin ‘kanguru’ demesinden sonra da bu hayvanları dünyaya ‘kanguru’ olarak tanıttı…

Aradan 50 yıla yakın bir süre geçtikten sonra, 1800’lerin başında, ‘kanguru’ sözcüğünün gerçek anlamı anlaşıldı… ‘Kanguru’, Avustralyalı yerlilerin dilinde; ‘ne demek istiyorsun yabancı?’ anlamına geliyordu.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir