Kategoriler
Internet Dünyası Sinema - TV

Mr. Robot 2 Tanıtım Videosundaki Gizli Mesaj

Mr Robot Amerika’da geçtiğimiz yıl gösterime giren psikolojik gerilim türünde bir TV dizisi. Dizi ilk sezonuyla özellikle bilgisayar ve İnternet meraklısı tüm gençleri bir anda dikkatini üzerine çekti. Çünkü dizinin baş kahramanı Elliot, gündüzleri genç bir siber güvenlik mühendisi ve geceleri hackerlık yapan bir siber korsandır. Elliot, yer altı hacker grubunun (fsociety) onunla irtibata geçmek için şirketinin sistemine zarar vermesi üzerine büyük bir karmaşıklığın içine kendisini atmış ve sonrasında devam eden gizli işleri konu alıyor.

Dizi geçtiğimiz yıl eylül ayında ilk sezonunu bitirdi. 13 Temmuz 2016 tarihinde ikinci sezonu başlayacak olan diziyi merak edenler için bir tanıtım videosu hazırlandı. Video ikinci sezonda bizleri nelerin bekleyeceğine dair diziye yakışır şekilde biz izleyicilere sunmuş. Dizinin tanıtımında gözüken bir telefon numarasından bir web sitesine oradan gizli bir şifreye oradan da Mr. Robot’un gizli dünyasına ulaştıran bir dizi karmaşık mesaj dizinin fanlarını heyecanlandırdı.

Peki neydi bu gizli mesaj ve nasıl bulunuyor hep birlikte bakalım.

Önce dizinin ikinci sezonu için yapılmış tanıtım videosunu izleyelim.

Videonun 41. saniyesinde bir paket ve üzerinde 212-804-6003 şeklinde bir telefon numarası gözüküyor. (İstanbul’a ait bir telefon numarası gibi gözükse de ben aradım yanlış bir numara çevirdiniz şeklinde uyarı aldım. Merak işte :)) Numara E-Corp şirketine ait bir telefon numarası.

Mr. Robot 2 - E-Corp Phone Number

Telefon açıldığında konuşmaya başlayan telesekreter tam bir web adresi söyleyeceği sırada araya farklı bir ses giriyor. Bu adamımız Elliot telefon tuşlarına basarak bizlere ilk gizli mesajını veriyor. Telefon kaydını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

Thank you for calling the E-Corp helpline. Following the recent events, were experiencing an unusually high caller volume. To avoid waiting and for more information please visit out webpage at www…
*breaking up noise*
“In order for the light to shine so brightly the darkness must be present”
*series of beeps*

Şifreyi Çözmeye Başlıyoruz.

Peki gizli mesaj bunun neresinde derseniz yapılan tuşlamaları dinlediğimizde 0 ve 1 rakamlarına bastığını anlıyoruz. 0 ve 1 rakamı ikilik sayı sistemini işaret ediyor. Ancak bu bilgi bizim doğrudan işimize yaramıyor ancak her 0 tuşu için A her 1 tuşu için de B yazdığımızda ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. Bacon Alfabesi denen bu yöntemle ortaya çıkan gizli mesajı çözmek için bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.

[box type=”shadow” ]AABABBAAABABBABAAABAAAABBABBABBAABABAAABAABBB[/box]

Buradaki mesajı şu sitede çevirdiğinizde karşımıza şöyle bir ifade çıkıyor. FSOCDOTSH

Mr. Robot 2 - E-Corp Web Site

Bu aslında aslında fsocdot.sh adlı bir web sitesini işaret ediyor. Adresi yazıp siteye girdiğimizde E-Corp şirketine ait bir web site olduğunu görüyoruz. Ama o da ne bir kaç saniye sonra sitenin sol üst köşesindeki E harif sallanıp düşüyor ve hemen ardından görüntü değişerek başka bir şeye dönüşüyor. Site Mr. Robot tarafından hacklenmiş.

Artık karşımızda “You need to open your eyes before we can open your mind…” yazan bir yazı ve sonunda yanıp sönen bir imleç hemen altında etrafında harf ve rakamlar olan sağa sola dönen bir göz ve altta bir yazı kutusu.

Mr. Robot 2 - Hacklenmiş E-Corp Sitesi

Yazı kutusuna bir şeyler yazıp go tuşuna bastığınızda anlıyoruz ki bu kutuya bir şifre girmemiz gerekiyor ama şifre ne olabilir?

Öncelikle gözün dönerek bize işaret ettiği harf ve rakamlara odaklanalım. 4C4F4F4B205550
Bilgisayar dili denince ilk akla gelen ikilik, onaltılık sayı tabanı ya da Ascii gibi kavramlar geliyor. Bu bize işaret edilen gizli mesaj onaltılık sayı tabanı olduğunu düşünürsek ve bunu Ascii ye dönüştürmeye kalktığımızda karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor. LOOK UP (Yukarı Bak) görmek isteyenler bu siteden bakabilir.

Peki bu bizim işimize nasıl yarayacak. Look up yani yukarı bak diyor yukarıda ne olabilir diye dikkatlice kontrol ettiğimizde üstteki imlecin normal bir hızda yanıp sönmediğini görüyoruz. Bu bir kodlama ama ne olabilir? Kısa ve uzun süreli yanıp sönmesinden bir mors alfabesi olduğu hemen anlaşılıyor. İmlecin yanıp sönme hızına göre uzun ve kısa çizgilerle mors kodunu oluşturuyoruz.

[box type=”shadow” ].-.. . .- …- . — . …. . .-. .[/box]

Bu kodu bir mors kodu çeviricisi ile çevirdiğimizde LEAVEMEHERE şeklinde şu sonuç çıkıyor. Sizler de bu siteden bunu görebilirsiniz. Bulduğumuz bu mesajı alıp alttaki kutuya yazıp go tuşuna bastığımızda sonuca ulaşıyoruz.

Şifre Çözüldü: “Well done, friend.”

Mr. Robot 2 - Well done, friend

Well done, friend” şeklinde bir mesaj karşılıyor bizi ve artık Mr. Robot bizlere bir şeyler söylüyor. Tıpkı bilgisayarımıza sızmış gibi görüntülerin sonunda bizden fsociety e katılmamızı istiyor. Join butonuna tıkladığımızda artık Mr. Robot Kimdir? (who is mr robot?) sitesine giriş yapıyoruz. Site komut ekranına benzer bir tasarım içeriyor. Öyle ki sitenin diğer sayfalarına giriş için bile bizden bu terminal üzerinden sayfa adlarını yazmamız isteniyor. Siteyi incelemenizi ayrıca öneriyorum.

Mr. Robot 2 - Who İs Mr. Robot

Bazen bir film veya dizi sadece basit bir dizi veya film değildir. İzlerken kamera açısı veya hareketi, oyuncuların ekrandaki konumu söylediği bir söz nelere işaret ediyor nelere gönderme yapıyor hep merak eder araştırır öğrenmeye çalışırım. Benim açımdan bir filmi izlemek ancak böyle keyifli hale gelmektedir. Mr. Robot benim severek izlediği olduğu için böyle bir tanıtım ve yapılan çalışma oldukça beğendim. Eğer bilgisayar, İnternet, web güvenliği konulara meraklı iseniz ve halen bu diziyi izlemediyseniz hemen izleyin derim.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir