Biyolojik ve Teknolojik Virüsler

Bu yazımda teknolojik virüsleri, biyolojik virüsleri örnek vererek anlatmaya çalışacağım sizlere.
Basit anlamıyla biyolojik virüs, gözle görülemeyen, sağlığımızı bozan, çevremizdeki diğer insanlara bulaşmak için vücudumuzu kullanan, kötü niyetli canlılar olarak tanımlanabilir sanıyorum.

Basit anlamıyla teknolojik virüs de, fark edilmeden bilgisayarımıza girerek çalışmasını bozan, bizim bilgisayarımızı kullanarak diğer bilgisayarlara bulaşan kötü niyetli yazılımlar olarak tanımlanabilir.

Nasıl ki biyolojik virüslerin birçok bulaşma şekli varsa, teknolojik virüslerin de bulaşma yöntemleri çok çeşitli ve sürekli gelişiyor. Önceleri bilgisayarınıza taktığınız disket, yüklediğiniz bir program ile bulaşabiliyorken günümüzde, Internet’te gezinirken incelediğiniz bir siteden virüs kapabileceğiniz gibi, e-posta ile gönderilmiş bir animasyonu seyrederken de virüs kapabilirsiniz.

Biyolojik virüslerin belirli amaçlar için laboratuar ortamlarında üretilebilmesi mümkün. Benzer durum, teknolojik virüsler için de geçerli.

Günümüzde teknolojik virüsler, zarar vermek de dahil olmak üzere belirli amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlanıyorlar. Zarar vermenin dışındaki amaçları arasında da kişisel bilgilerinizi ele geçirmek oluyor genellikle. Ele geçirmeye çalıştıkları bilgiler arasında Internet şube kullanıcı kodu ve şifresi, kredi kartı, kimlik, adres, telefon bilgileri olabiliyor. Bu şekilde yapılan hırsızlıklar “kimlik hırsızlığı” (identity theft) olarak adlandırılıyor ve elde edilen bilgiler çok çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.

PC’nizin ele geçirilerek, farklı amaçlar için isteminiz dışında ve haberiniz olmadan uzaktan yönetilmesi de teknolojik virüsler sayesinde mümkün. Bu şekilde ele geçirilen bilgisayarlar “Bot Network” ya da “Zombie Network” olarak adlandırılıyor ve spam e-posta gönderilmesinden, hedef Internet sitelerinin kullanımının engellenmesine kadar çeşitli amaçlar için kullanılıyor, hatta kiralanıyorlar.

Biyolojik yada teknolojik virüsler hayatımızın bir parçası ne yazık ki. Biyolojik olanlarıyla yaşamayı bir ölçüye kadar öğrendik, eğer teknolojiyi seviyorsak yada kullanmak zorundaysak, teknolojik olanları ile yaşamayı da öğrenmemiz gerekli diye düşünüyorum.

Biyolojik virüslerden korunmanın en etkili yöntemi olan bilinçlenme, bilgi sahibi olma, teknolojik virüslerden korunmak için de en etkili yöntem olacaktır sanıyorum.

Bir sonraki yazımda, teknolojik virüslerin bulaşma şekillerinden ve korunma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Biyolojik ve teknolojik virüslerden uzak, sağlıklı günler dilerim

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın