Gmail Son Etkinlik Bilgileri

gmail-logoGoogle‘ın e-posta hizmeti olan Gmail‘de sürekli olarak yeni şeyler keşfediyorum. Son olarak etkinlik bilgileri adında bir özelliğe rastladım. Bu özellik, bir e-posta hesabındaki son etkinlik ve herhangi bir eşzamanlı etkinlik hakkında bilgi almamızı sağlıyor.

Her Gmail sayfasının altında bulunan Son hesap etkinliği satırının yanındaki Ayrıntılar bağlantısını tıkladığınızda postanızdaki son etkinlik bilgileri görüntüleniyor.

Son etkinlikler, postanıza normal bir web tarayıcısı, POP istemcisi, mobil cihaz vb. yollarla gerçekleştirilen erişim zamanlarını içeriyor. Saat ve tarihin yanı sıra erişimin gerçekleştirildiği IP adresi de listeleniyor.

Peki bu bilgiler ne işimize yarıyacak? Postanıza yetkisiz erişim sağlandığından şüpheleniyorsanız, bu bilgileri yetkisiz kişilerin postanıza erişim sağlayıp sağlamadığını; sağlanmışsa bunun gerçekleştiği zamanı bulmak için kullanabilirsiniz.

En çok hoşuma giden özelliği şu: Postalarımız başka bir konumdan açılabilir durumdaysa, diğer oturumlar Eş zamanlı oturum bilgisi tablosunda listeleniyor. Mesela Internet cafeye gidip postalarımız kontrol ettiğinizi ve çıkışta oturumu kapatmadığınızı düşünün. İşte bu şekildeki eş zamanlı erişim konusunda şüpheleriniz varsa, geçerli oturumunuz dışındaki tüm oturumları Diğer oturumları kapat seçeneğine tıklayarak kapatabiliyorsunuz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top