Facebook Zaman Tüneli (Timeline) İle Herkesten Önce Siz Tanışın

Her geçen gün eklenen yeni özellikleriyle rakiplerine  uzak ara fark atan Facebook şimdilerde yeni bir görünüme geçmeye hazırlanıyor. Açıldığı ilk günden beri sürekli kabuk değiştiren ve her defasında başta biraz zorlandığımız bu görünümler, tanıtılan bu son haliyle eskisinden bi hayli farklı olacak.  Geçtiğimiz günlerde Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından F8 etkinliğinde tanıtılan yeni görünüm profil mantığından uzaklaşıp Timeline (Zaman Tüneli) denilen bir görünüme kavuşacak. Böylece doğduğumuz günden itibaren bugüne kadar yaptığımız her şey Facebook’ta saklı kalabilecek. Sayfanın sağında bulunan takvim sayesinde istediğimiz tarihe geçerek o tarihte neler yazdığımızı, neler paylaştığımızı, neleri beğendiğimizi görebileceğiz. Yine çeşitli filtreler sayesinde sadece video veya sadece beğeniler şeklinde paylaşımları sınırlamak mümkün hale gelebiliyor.

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) İle Herkesten Önce Siz Tanışın

Yeni görünümün ilk başta dikkat çeken kısmı bilindik profil resmi dışında kapak resmi denilen bir resim eklenebiliyor olması. Kapak resmi  profilimizi ziyaret eden kişilerin gördükleri ilk şey olacaktır. Bunun dışında eskiden tek sütun halinde alt alta yer alan paylaşımlar şimdi iki sütun halinde sıralanmış durumda. Özellikle zaman tünelinde ön plana çıkmasını istediğimiz paylaşımlar varsa bunlara yıldız vererek geniş ekrana taşımak mümkün hale gelebiliyor. Diğer türlü zaman tünelinde sadece bir nokta şeklinde gözüküyor. Yine çeşitli uygulamalar sayesinde Facebook eskisinden çok daha zengin bir hale gelmiş durumda. Yakın zamanda yine eklenen akıllı listeler ile paylaşımlarınızı kontrol altına alabiliyor arkadaş listenizdeki kişileri yakın arkadaş veya tanıdıklar şeklinde ayırmak mümkün hale gelebiliyordu.

Kısa süre sonra herkesin bu zaman tüneli görünümüne kavuşması beklenirken yine de merak edip herkesten önce bu görünüme geçmek isteyebilirsiniz. Bunun için yazının devamında anlattığım yöntemi Facebook üzerinden çok basit bir iki ayarlama yaparak hemen Zaman tünelinde yolculuğa çıkabilirsiniz.

İşte yapmanız gerekenler:

Not:  Bu eylemi gerçekleştirebilmek için hesabınızın doğrulanmış olması gerekmektedir. Bunun için öncelikle cep telefonu numaranızı ekleyerek hesabınızı doğrulayın sonra işleme devam edebilirsiniz.

1- İlk olarak https://developers.facebook.com/apps sayfasına girerek sağ üstte bulunan “Yeni uygulama oluştur” butonuna basın.

2- Yeni açılan sayfada App Display Name ve App Namespace yazan yerlere istediğiniz isimleri verin. Eğer uygulama için verdiğiniz isim uygunsa yeşil renkte “Available” yazar. Değilse başka bir isim seçmelisiniz. Ardından alttaki kutucuğu işaretledikten sonra devam butonuna basın.

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) İle Herkesten Önce Siz Tanışın

3- Artık uygulama sayfasının ayarlar kısmındasınız. Sol tarafta bulunan Open Graph bağlantısına tıklayın. Ekrana gelen yeni sayfayı aşağıdaki gibi doldurun ve Get Started (Başlarken) butonuna tıklayın.

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) İle Herkesten Önce Siz Tanışın

4- Son olarak sayfanın en altında bulunan Save butonuna Save and Finish görene kadar basmaya devam edin.

5- Bir süre sonra Facebook anasayfanızda yeni görünüme geçmek için “Şimdi Al” butonu çıkacaktır.

6- Artık zaman tünelinde yolculuğa çıkmaya hazırsınız demektir. Kapak resmi ekleyerek profilinizi ziyaret edenlere hoş bir sürpriz yapabilirsiniz.

Facebook Zaman Tüneli (Timeline) İle Herkesten Önce Siz Tanışın

Facebook zaman tüneli sayfası için: https://www.facebook.com/about/timeline

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top