Dali İstanbul’da

Dali İstanbul'da20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizmin yani gerçeküstücülük akımının temsilcisi Salvador Dali’nin başlıca eserleri 20 Eylül-20 Ocak tarihleri arasında “İstanbul’da Bir Sürrealist Salvador Dali” adlı retrospektif sergisiyle Sakıp Sabancı Müzesin‘de. Sergide, İspanyol sanatçının yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinin yanı sıra el yazmaları, defterleri, mektupları ve fotoğrafları ile toplam 380 parça eseri sergilenecek.

En son yine Sakıp Sabancı Müzesine, bir İspanyol ressam olan Pablo Picasso‘nun sergisine gitmiştim. Sürekli olarak kitaplarda, dergilerde, Internette gördüğüm Picasso resimlerini sergide, otuz santim uzaklıktan izlemek çok güzel bir duyguydu benim için.

Aynı duyguları bu kez Dali’nin resimlerini izlerken yaşayacağım için şimdiden heyecanlıyım. Sakıp Sabancı Müzesine, bizleri böylesine güzel sergileri izlememize imkan tanıdığı için buradan teşekkürlerimi iletirim.

Salvador Dali’nin Hayatı:

11 Mayıs 1904’te doğan Dali, 1914’te annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna yazıldı. 1919’da Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açtı. 1931 yılında Dali, en meşhur eseri olan ‘Eriyen Saatler’i yaptı.

Dali İstanbul'da

Geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmedilmiştir. Eser genel olarak, katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak yorumlanır. 1934’te New York’ta bir sergi açan Dali, ABD’de büyük sansasyon yarattı ve büyük üne kavuştu. Dali hayatı boyunca, 1500’den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. Dali, 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.

Sergide en çok merak ettğim resimlerinden biri, Dali’nin sevgilisi Galayı arkasından resmeden Dali’nin arkadan görünüşü.

Dali İstanbul'da

http://www.daliistanbulda.com/

http://muze.sabanciuniv.edu/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top