Kategoriler
Yaşam

Farklı Bir İlde Kiralık Daire Bulmanın En Kolay Yolu: Zingat

House_Cleaning_service_Great_falls_Virginia-1024x682

Yeni bir yıla girerken geride bıraktığımız yıla bakıp zamanın nasıl da hızla geçtiğini düşünmeyen yoktur sanıyorum. Hatta değil son bir yıl belki son on hatta on beş yılın nasıl geçtiğini bile anlamadığımız olabiliyor. Üniversiteden mezun olalı on beş yıl geçmiş, askerden döneli on evleneli beş yıl. Düşünce uzun yıllar belki ama bir o kadar da çabuk.

Evlilikten bahsetmişken beş yıl önce yaptığım evlilik hazırlıkları geldi aklıma. Beyaz eşyalar, mobilyalar ve dahası gerçekten çok zordu ama en zoru kesinlikle kiralık daire bulmaktı. Üç aya yakın bir süre sürekli dolaşıp durdum kiralık bir daire bulabilmek için.

Kiralık bir daire bulmanın ne denli zor bir iş olduğunu bilmeyen yoktur. Çünkü evin konumundan kira bedeline, bulunduğu kattan çevresine kadar çok fazla detayı gözden geçirmek gerekiyor. Ama her ne olursa olsun farklı bir ilde kiralık daire bulmak kadar zor olamaz. Üniversiteyi kazandığım sene kiralık daire bulmak için üniversiteyi okuduğum ilde dolaşmadığım yer kalmamıştı üstelik hiçbir yeri de bilmiyorum. İyi midir değil midir bilmeden bir tane bulup taşınmıştım. Gerçekten şimdi düşününce çok çılgınca geliyor bana.

Farklı bir il de olsa kiralık daire bulmak şimdi çok kolay.

Oysa şimdi ne kadar kolay her şey. Farklı bir il de olsa daha gitmeden kiralık daireyi bulmak mümkün. Daha bu yaz Elazığ Fırat üniversitesini kazanan kuzenim için bir kiralık daire tutmamız gerekiyordu. Daha önce hiç gitmediğimiz bir yer olduğundan zor olması gereken işimiz Zingat ile çok kolay olmuştu.

Elazığ kiralık daire diye arama yaptıktan sonra bir çok kiralık daire ilanına ulaşmıştık. Fiyat aralığı ve metre kare gibi seçenekler ile arama sonuçlarını değiştirmiştik. Ama asıl önemlisi yaşam kalitesi açısından ev, okul ve sosyal çevrenin konumu gibi kriterler dikkate alınarak belirlediği yaşam skoruna göre çıkan ilanlar daha bir ilgimizi çekmişti. Bir de belki de en önemlisi evin bulunduğu bölgenin nüfus yapısı, sosyo ekonomik derecesi, eğitim düzeyi gibi sunduğu bölge raporlarıydı.

Zingat verdiği güvenilir bilgiler sayesinde Elazığ gibi soğuk bir il de olsa kiralık daire bulmak için gereken tüm bilgilere kolayca ulaşıp doğru bir karar vermiş olduk. Şimdi arada bir konuşuyoruz keyfi yerindeymiş gakkoşun.

Geriye dönüp baktığımızda zaman çabuk geçse de önemli olan yaşadığımız mutlu anlardır. Herkese iyi seneler diliyorum.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir