Kategoriler
Bilgisayar

Gerçek zamanlı gökyüzü İzleme programı: Stellarium

Evinizden çıkmadan PC başında gökyüzünü seyretmek nasıl olur? Biraz farklı değil mi? Programı kurduktan sonra gökyüzünde dilediğiniz noktaya yaklaşabilirsiniz.  Üstelik dilediğiniz saat aralığında. İster gece , ister gündüz. Gökyüzünde astrofizikçilerin incelediği ne kadar nebula ve güneş sistemi varsa bunları görebilmeniz hatta diplerine kadar yaklaşabilmeniz mümkün.

Ayrıca program sayesinde gezegenleri yerçekimleri ve gerçek dönüş hızlarıyla inceleyebiliyorsunuz. Burçlara yön verdiği iddia edilen yıldızları bile şekilleriyle görmeniz mümkün. 10 yıldır Bilim ve Teknik dergisi okuyan biri olarak uzun yıllardır amatör olarak gökyüzünü gözlemlemekteyim. Bu iş her ne kadar İstanbulda şehir ışıklarının çok fazla olduğu bir yerde mümkün olmasada uçsuz bucuksız gökyüzünü seyretmek hoşuma gidiyor. Bu program işte tam benim ve benim gibi hissedenler için yapılmış. Google Earth ın gökyüzü versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

URL: http://www.stellarium.org/

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir