Kategoriler
Internet Dünyası Mobil Dünyası

Google Fotoğraflar Hakkında Hemen Her Şey

Google yakın zamanda fotoğraf yükleme ve paylaşma hizmeti verdiği Picasa’yı kullanımdan kaldırma kararı almış, gerekçe olarak mobil ortamda ve web ‘de sorunsuz çalışan yeni ve daha akıllı bir fotoğraf uygulaması olan Google Fotoğraflar’da tek bir fotoğraf hizmetine odaklanmak şeklinde açıklamıştı.

Bu geçişin neden olduğu rahatsızlıklardan dolayı özür dileyen Google ancak, bunu olabilecek en iyi fotoğraf deneyimini sağlama amacıyla yapıldığından emin olmamızı istemişti.

[highlight]1 Mayıs 2016’da tamamen kaldırılacak olan Picasa’da[/highlight] yer olan tüm fotoğraf, video, etiket, yorum, başlık gibi ne varsa her şey artık Google Fotoğraflar’a taşınıp orada kullanılmaya devam edeceğini söyleyen Google biz kullanıcıların bu konuda rahat olmamızı istemişti.

Google yeni fotoğraf hizmeti verdiği Google Fotoğraflar’ı tanıtırken; “gelecekte sizin için harika deneyimler ve özellikler geliştirebilmemizi sağlayacak daha iyi bir platform sunan yeni ve daha akıllı bir üründür.” şeklinde bizleri fazlasıyla meraklandırmıştı.

Şimdi bakıyorum da Google yaptığı yeni fotoğraf hizmeti olan Google Fotoğraflar’da birbirinden güzel yenilikler eklemiş ve bu konuda ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuş durumda.

Bunu Google Fotoğraflara her girdiğimde bir kez daha anlıyorum. En başta yaptığı akıllı arama ve akıllı albümler bunu kanıtlar nitelikte. İster mobil cihazınızdan ister bilgisayarınızdan basit bir şekilde fotoğraf veya video yükleyerek albümler oluşturabilir ve bunu paylaşabilirsiniz. Ancak Google Fotoğraflar da bunlara ek olarak hazır olarak oluşan albümler de var. Bunlar sırasıyla; paylaşılan albümler, yerler, öğeler, videolar, kolajlar, animasyonlar ve filmler.

Bu hazır albümler sayesinde tüm fotoğraflar arasında istediğinizi kolayca arama imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Google Fotoğraflar Albümler ve Filmler

Paylaşılan Albümler: Bu albüm içerisinde başkalarıyla paylaştığınız fotoğraflar ve albümleri görebilir düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Yerler: Google, bir fotoğrafın nerede çekildiğini belirleyebilen [highlight]GPS’in dahi bilmediği yerleri tespit eden yapay bir istihbarat sistemi geliştirdi.[/highlight] PlaNet adı verilen yeni sistem, çok tanınan anıtlar, şehir manzaraları olmadan da bir fotoğrafın nerede çekildiğini rahatlıkla belirleyebiliyor. Bu sistem; bina tarzları, diller ve bitki yaşantısı gibi farklı unsurları kıyaslayabilmek için milyonlarca fotoğraf ve 26 bin şebekeden oluşan bir veri tabanı kullanıyor. Bende çok doğru sonuçlar vermiyor olsa da güzel ve gelişmeye müsait bir hizmet. Bendeki albümde üç adet fotoğraf Japonya’da çekilmiş gözüküyor 🙂 Böyle hatalar olacaktır ilk zamanlarda diye düşünüyorum.

Google Fotoğraflar Önemli Öğeler

Öğeler: En çok beğendiğim albüm bu diyebilirim. Çünkü içine girdiğimde fotoğraflardaki detaylara göre onlarca başlık altında albümler oluştuğunu gördüm. Gün batımı, dağlar, ormanlar, kuşlar, anıtlar, plajlar, şehir silueti, şelaleler, kediler, tekneler, heykeller, selfiler yani fotoğrafını çektiğim ne varsa hepsi ayrı ayrı bu albümde yerini almıştı.

Kolajlar: Çektiğiniz fotoğraflardan birbirinden güzel kolajlar yapabileceğiniz bir özellik. Yaptığınız kolajlar bu albümde tutuluyor.

Animasyonlar: Gif animasyonlar artık günümüzün eğlence unsurlarından biri. Bu özellik sayesinde çektiğiniz fotoğraflardan gif animasyon yapmanız mümkün. Yaptığınız animasyonlar bu albümde tutuluyor.

Filmler: Çektiğiniz fotoğraf veya videolardan sevdiğiniz bir müziği ekleyerek filmler yapabiliyorsunuz. Yaptığınız filmler bu albümde tutuluyor.

Google Fotoğraflar Arama

Google Fotoğraflar fotoğrafları detaylı olarak görüp son derece akıllı albümler yapan bir fotoğraf hizmeti olunca bu özelliğini arama yaparken kullanmak istediğimizde ise işte o zaman Google arama konusunda ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Aramayı istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. Fotoğrafta hatırladığınız bir detayı yazarak arama yapmanız mümkün. [highlight]Diyelim havuzda çekilmiş bir fotoğrafınız var ve bulmak istiyorsunuz. Havuz yazıp aradığınızda içinde havuz olan tüm fotoğraflar karşınıza saniyeler içerisinde çıkıyor.[/highlight]

Google Fotoğraflar ayrıca fotoğraflarda çeşitli ışık, renk, kontrast gibi düzeltmelerin yanı sıra kırpma, çevirme gibi araçlar ile günümüzün olmazsa olmazı filtrelerin olduğu bir düzenleme özelliği de mevcut. Bu sayede yüklediğiniz fotoğrafları başka bir düzenleme aracına gerek kalmadan düzenlemeniz mümkün.

[highlight]Google Fotoğraflar ile çektiğiniz fotoğraflar anlık olarak Drive depolama alanınızda saklanır. [/highlight]Bu şekilde fotoğraflara her cihazdan erişebilirsiniz. Ayrıca yapılan açıklama ile Google Fotoğraflar’da depolama sınırı yok. İstediğiniz kadar fotoğrafı Google Fotoğraflar ile saklayabilirsiniz.

Google verdiği sözü tutmuş ve biz kullanıcılara harika bir ürün sunmuş durumda.

Google Fotoğrafları ister Android veya iOS yüklü mobil cihazlarınızda ister bilgisayarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

[box type=”download”]Yüklemek için: https://photos.google.com/apps [/box]

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir