Kategoriler
Sağlık

Güvenli ve Sağlıklı Bir Ofis Nasıl Olmalıdır?

Güvenli ve Sağlıklı Bir Ofis Nasıl Olmalıdır?Günümüzde yapılan araştırmalar ile ofis çalışanlarının günün büyük bir bölümünü ofislerde geçirdiklerini ve çeşitli ofis hastalıklarına yakalandıkları sonucuna varılmıştır. Değişen çalışma kültürü ve şekli ofis dekorasyonunun da farklılaşmasına neden olmuştur. Artık işverenler çalışanların sağlığını düşünerek ofis dekorasyonlarını oluşturmaları gerekmektedir. Bu kapsamda iş kazası ve meslek hastalığı gibi olumsuzlukların önüne geçecek önlemler alınarak ofis dekorasyonu ve düzenlemesi yapılmaya başlanmıştır. Bu değerlendirmeler sırasında fiziki şartlar, ortam koşulları ve çalışma ortamı gibi kriterler göz önüne alınmakta ve ofisler bu kriterlere göre dizayn edilmektedir. Sağlıklı ve güvenli bir ofiste bulunması gereken fiziki şartları şu şekilde belirtmek mümkün olacaktır.

Güvenli ve Sağlıklı Ofislerde Fiziki Şartlar

Güvenli ve sağlıklı bir ofiste çalışmak hem işveren hem de çalışanlar açısından verimi arttırmaktadır. Bu bağlamda verimli bir çalışma ortamı için fiziki şartlar şu kriterler baz alınarak düzenlenmelidir.

  • Güneş ve dolayısı ile gün ışığı insanlar için oldukça faydalı bir unsurdur. Bu kapsamda ofisler güneş ışığını en doğru açı ile alabilecek şekilde dizayn edilmeli ve pencerelerin konumu buna göre belirlenmelidir.
  • Ofis zemini sağlam ve kolay kolay hasar görmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Tehlikeye mahal verecek eğim ve çıkıntıların olmadığı, daima kuru ve temiz zeminler ofis şartlarını oldukça iyileştirmektedir.
  • Kitaplık ve mobilyalar hava sirkülasyonunu engellemeyecek konuma yerleştirilmeli ve ortamdaki karmaşa en aza indirilmelidir.
  • Masalara uzanan kablolar gelişigüzel konumlandırılmamalı ve kablolar için özel bölmeleri bulunan ofis masaları ile gizlenmelidir.
  • Çalışanların ofis içinde rahat edeceği dinlenme alanları, çalışma masa ve sandalyeleri tercih edilmelidir. Bu tercihte sağlık standartlarına uygun şekilde mobilyalar seçilmelidir.

Güvenli ve Sağlıklı Ofislerde Ortam Koşulları

Güvenli ve Sağlıklı Bir Ofis Nasıl Olmalıdır?Ofis dizaynında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi ofisin ortam koşullarıdır. Bu koşulların iyileştirilmesi de ancak doğru bir ofis dizaynı ile mümkün olur. Bu kapsamda ofis dizayn ederken şu koşullara dikkat edilmesi gerekir.

  • Ofiste gürültü verimi düşüren unsurlardan biridir. Bu nedenle gürültü yaratabilecek ofis mobilyası ve diğer unsurların ofisten uzak tutulması gerekir.
  • Ofis ortamında sıcaklığın doğru ayarlanması çalışanların iş azmini de arttıracaktır. Bu nedenle sıcaklığa etki eden masa ve sandalyelerde doğru tercihler yapılmalıdır.
  • Ofislerin önemli detaylarından biri olan aydınlatma araçları doğru konumlandırılmalı ve ortam ferah bir alana çevrilmelidir.
  • Ofiste bulunan fazla masa ve sandalye ofis dışına alınmalıdır. Böylece ofiste sade bir alan oluşturulmuş olacaktır.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir