İşaret Dili

Gürültülü bir ortamda karşındaki kişiyle anlaşmanın en kolay yoludur “işaret dili”. Bir kaç el kol hareketiyle karşındakine anlatırsın tüm derdini. Özellikle bir zamanlar işitme engellileri için yapılan haber bültenlerinde, köşede bulunan ve sadece el kol hareketleriyle haberi anlatan spikeri dikkatlice izlerdim belki ben de öğrenebilirim diye. Anlatılan haberle yapılan işaretleri karşılaştırırdım bir bağlantı kurmaya çalışırdım. Harf harf olması mümkün değil sonuçta o kadar uzun cümleleri anlatmak mümkün olmazdı. Kelime kelime anlatıyordu anlatan kişi. Her neyse bugün diyorum.com da rastladım ve işaret dili ile ilgili güzel bir site tanıtıyordu. Ben de kendi sitemde bununla ilgili bir şeyler yazmak istedim.

İşitme engellilerin kullandığı işaret dilini buradan görebilirsiniz. Yalnız ben bu işaret dili ile kendi ismimi söylemek istediğimde, daha ilk harfi gösterir göstermez sanırım karşımdaki kişi tarafından güzel bir dayak yerim. Siz siz olun “T” harfine biraz dikkat edin…

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın