Kategoriler
Tanıtımlar

Kentsel Dönüşüm Yasası Pek Çok Avantaj Sağlıyor

kentsel_donusumÖzellikle Marmara depreminde yaşanan çok sayıda can ve mal kaybından sonra inşaat sektörü daha sıkı denetim altına alındı, yönetmelikler değişti. Ardından Türkiye’nin farklı farklı yerlerinde meydana gelen yine üzücü depremler sebebiyle artık bina güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu anlamış durumdayız. Ancak pek çok kişi hala depremler öncesinde yapılmış olan binalarında oturmak durumunda kalıyor. Her depremde acaba bizim bina ne durumda endişesi yaşayarak?

Geçen sene yürürlüğe giren Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun ile binası çürük çıkan çok avantajlı şartlarda binasını güçlendirebiliyor ya da yıkıp yenisini yaptırtabiliyor. Bunun için önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetki vermiş olduğu kentsel dönüşüm kurumlarından birine başvurmak gerekiyor. Yetkili kurumun size hazırlayacağı deprem risk raporu binanızın riskli olduğunu söylerse o zaman bakanlık, tapuya riskli bina şerhi koydurmakta. Bu durumda artık bina sakinlerinin binaları hakkında ne yapacakları konusunda anlaşmaları gerekiyor. Binanın yenilenmesi sırasında bakanlığa başvurarak kira yardımı alınabilmekte. Ya da bakanlığın anlaşma sağladığı bankalardan çok düşük faizle kentsel dönüşüm kredisi kullanılabilir. Bakanlığın verdiği talimat doğrultusunda kentsel dönüşümden yararlananlardan vergi ve harçlar da alınmamakta. Bu sayede kentsel dönüşüm yasasından yararlanmak çok avantajlı olmakta.

Bu bir advertorial içeriğidir.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir