Kullandığım Tüm Google Hizmetleri

null

Google bir arama hizmetinden çok öte artık Internet dünyasının bel kemiğini oluşturan diğer hizmetleriyle de artık vazgeçilmez bir araç olmuştur bizler için. Üstelik tarayıcı ve yakın zamanda tanıtımını yaptığı sadece Internet uygulamaları için tasarladığı işletim sistemi ile de Internet dünyasında daha uzun yıllar var olmak istediğinin bir kanıtı durumda.

Google hizmetlerinin en çok kullanılanı hiç kuşkusuz arama hizmeti. Bir çoğumuzun açılış sayfasının Google olduğundan hiç şüphem yok. Ama en az arama hizmeti kadar e-posta ve blog hizmetleri de en çok kullanılanlar arasında. Ben de bu yazımda Google’ın sunduğu benim de kullandığım diğer hizmetler hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

Google Arama: En başta da söylediğim gibi Google’ın en çok kullanılan hizmeti. Internet dünyasında aradığımızı saniyeler içerisinde bulmamıza yardımcı olan hizmeti. Başlı başına ayrı bir konu olabilecek bu arama hizmeti ile ilgili kısa da birkaç bilgi vermek istiyorum. Sadece web aramaları dışında Google; görsel, blog, haber, video, kitap, akademik belge, ses, kod, sinema, patent gibi çeşitli aramalar için de arama motorları geliştirmiş durumda.

Gmail: Google’ın bir diğer en çok kullanılan hizmeti malum e-posta hizmeti olan Gmail. Son derece gelişmiş özellikleriyle ve sürekli eklenen yeni eklentileriyle çok başarılı bir e-posta hizmeti.

Blogger: Blog yazmaya ilk başlayanların mutlaka denedikleri bir uygulamadır. Halen Blogger üzerinden blog yazan binlerce kişi mevcut. Bu işe ilk kez başlayanların kullanabileceği kadar basit, uzman olan kişiler için de gelişmiş özelliklere sahip blog hizmeti.

Dökümanlar: Uzun zaman önce sırf bu konuda bir yazı yazmıştım. Google’ın her şeyi Internet üzerinden yapma girişimlerinin başında yer alan bu hizmet ile Microsoft Word, Excell, Power Point gibi dosyaları web üzerinden saklama, paylaşma, düzenleme gibi hizmeti.

iGoogle: İşte benim açılış sayfam. Google’ın bu hizmeti sayesinde her şey elinizin altında. Çeşitli araçlarla birçok bilgiye anında ulaşma imkanı sunan bu hizmetin gönüllü geliştiricileri ile sürekli artan araçları sayesinde sanıyorum bir çok kişinin baş yardımcısı.

Takvim: Son zamanlarda daha çok kullanmaya başladığım çok önemli olduğunu düşündüğüm bir hizmet. Özellikle yapılan son geliştirmeleriyle artık çok daha kullanışlı durumda. İleri günlere aldığınız bir tarihi bir gün önceden cep telefonuna mesaj atarak hatırlatması bu uygulamayı en iyi yapan kısmı.

Harita: İşte Google’ın bazen kendimi kaptırıp saatlerce başından kalkmadığım bir hizmeti diyebilirim haritalar için. Özellikle son düzenlemesiyle diğer illeri bilmiyorum ama İstanbul’daki arama sonuçları çok başarılı. Bir yerden bir yere yol tarifi sunması, yaklaşık olarak mesafesi ve ulaşım süresi gibi detaylar oldukça iyi.

Not Defteri: Çok basit ama hızlı bir şekilde not almak istediğinizde imdadımıza yetişen bir hizmet.

Web Geçmişi: Webde aradığınız her şey kayıt altında. Ne kadar güvenilir tabi tartışılır ama bazen aradığınız bir sayfaya buradan geri dönüp bakabilirsiniz.

Gruplar: Çeşitli konularda web grubu oluşturabilir, daha önce oluşturulmuş gruplara üye olabilirsiniz. Bazen aradığınız bir konuya bu gruplar sayesinde çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Reader: Çok sık kullandığım bir hizmet daha. Takip ettiğim diğer blogların yeni yazılarını takip etmenin en kolay yolu.

Web Albüm: Picasa programı  ile birlikte kullanıldığında sadece bir kaç tıklamayla fotoğraflarınızı webe taşımanın ve paylaşmanın en kolay ve hızlı yolu.

Çeviri: İster bir web sayfasını, ister bir paragrafı istediğiniz dile çevirmenin en kolay yolu. Daha yazmaya başlar başlamaz çeviri yapmaya başlayan uygulamada İngilizce kelimeleri okuma özelliği de mevcut. Üstelik web geliştiricileri için sunduğu çeviri aracı da yine bu hizmeti önemli yapan bir özelliği.

Favori Sayfalar: Web üzerinde sıkça kullandığınız sayfaları kaydedebilir ve istediğiniz bir yerden tekrar ulaşabilirsiniz.

Uyarılar: Yaptığınız çeşitli kelimelerdeki aramalarla ilgili sonuçlarda bir değişiklik olduğunda e-posta atarak bilgilendiren bir hizmet.

Arama Trendleri: Dünyada en çok ne aranmış. Hangi yıllarda, hangi kelime, nerede daha çok aranmış. Son derece gelişmiş ayarlarıyla belirli bir günde trend olmuş kelimeleri bulabilirsiniz.

Orkut: Türkiye’de her ne kadar FaceBook gibi olmasa da dünyanın birçok ülkesinde yaygın şekilde kullanılan sosyal topluluk sitesi.

Google Squared: Google’ın son geliştirdiği arama sonuçlarında farklı bir boyut getiren hizmeti. Sonuçlar bloklar halinde çeşitli başlıklar halinde sunuluyor.

Google Wave: Google’ın göz bebeği olan bu uygulama ile anlık mesajlaşma ile e-posta hizmeti birleşiyor. (Bu konuya daha sonra tekrar değinilecektir)

null

Yazımı burada bitirmek istiyorum ama emin olun daha yazmadığım daha çok hizmeti var Google’ın. Bunların içinde benim kullandığım ama yukarıda belirtmediğim hizmetleri arasında özellikle web site sahipleri için olan çok önemli hizmetleri daha var. Sırasıyla; AdSense, AdWords, Ad Manager, Web Sitesi Doktoru, Site Yöneticisi Araçları, Google Arkadaşım Bağlantısı, Analytics, Özel Arama, Feed Burner, Sayfa Oluşturucu ve daha sayamadığım daha bir çok hizmet.

Sanıyorum başka bir başlık altında geri kalan hizmetlerle ilgili yeni bir yazı yazmalıyım. Belki bu kez biraz daha ayrıntıya girebilirim. Sizler de kullandığınız diğer hizmetleri paylaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top