Kategoriler
Yaşam

Marmaray Projesi

İstanbul’un en önemli projesi Marmaray projesinde çalışmalar son hızla devam ediyor. En son geçtiğimiz ay tünelin bir parçası suyun altına yerleştirildi. Denizin üstünden geçtik bu kezde denizin altından geçiyoruz. Peki hiç düşündünüz mü nasıl olacakta denizin altından geçeceğiz? Proje ile ilgili olarak hazırlanmış aşağıdaki video yu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yine projeyle ilgili olara hazırlanmış bu siteye girerek proje hakkında diğer bilgilere ulaşabilirsiniz. Günde 75.000 kişinin taşınacağı düşünülürse İstanbul’un trafik sorununa önemli ölçüde faydası olacaktır. Bir de tabi ulaşımdaki kolaylık var. Örneğin yolculuk süreleri fevkalade kısalacak (Üsküdar – Sirkeci arası 4 dk, Söğütlüçeşme – Yenikapı arası 12 dk) Umarım Bolu Dağı Tüneli gibi fazla uzamaz ve belirtilen tarihte proje tamamlanır.

National Geographic – Marmaray Tüp Geçit Projesi
National Geographic tarafından Marmaray Tüp Geçit Projesinin son on yıllık geçmişini anlatan son derece güzel hazırlanmış belgeseli.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir