Kategoriler
Bilgisayar

MSN 9 Çıktı! Programı buradan indirebilirsiniz

msn3Anında mesajlaşma denince akla ilk gelen program olan Windows Live Messenger‘ın ülkemizdeki kullanımıyla yani MSN‘in (bir diğer şekli “mesene”) yeni ve son sürümü artık çıkmış bulunmakta.  Bu son sürümü, bir önceki sürüm olan 8.1 ile karşılaştırdığımda bir çok yenilik gözüme çarptı. Öncelikle favori kişiler listesi oluşturma imkanı sunuyor. Özelikle sık görüştüğünüz kişileri sürükleyip bırakarak çok hızlı bir şekilde bir liste oluşturabiliyorsunuz. Eski sürümde programın dış görünümünü değiştirmek istediğimizde sadece rengini değiştirmemize izin verirken şimdi arka plana farklı resimler koyabiliyoruz. Bunun dışında Messenger programının alt kısmında yenilikler adında bir bölüm eklenmiş durumda. Bu bölümde kişilerin, etkinliklerin ve grupların güncelleştirmelerini görebiliyoruz. Bu kısıma başka web etkinlikleri de eklenebiliyor. Örneğin Twitter, Flickr, yada bir başka sitenin RSS güncellemelerini takip etmek mümkün olabiliyor. Bu güncelleştirmeleri ayarlar kısmından bazılarını gizleme imkanımız da mümkün ayrıca.

Konuşma penceresinde ilk dikkatimi çeken şey görüntü resimlerinin sol tarafa alınması oldu. Bunun dışında üstte bulunan menüyü gizleme özelliği katılmış. Görüntü resmi eklemek için web kamerasından fotoğraf alma özelliğinin yanı sıra dinamik görüntü resmi oluşturma özelliği de eklenmiş. Web kameranız ile 4 saniyelik bir video yada çekilmiş 4 resminize bir ifade ekleyerek dinamik görüntü resminizi oluşturabiliyorsunuz. Bu özellik çok tutacak gibi geliyor. İlk gözüme çarpan ayrıntılar bunlar farklı şeylere rastladıkça yazıma yine devam edebilirim. Windows Live Messenger bu eklediği yeni özellikleriyle anlık mesajlaşmada yine bir numara olmaya devam edeceğe benziyor.

İşte MSN 9’un ekran görüntüleri:

msn

msn2

Windows Live Messenger 9 hakkında daha fazla bilgi ve indirmek için adresi: Windows Live Messenger 9

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir