Kategoriler
Bilgisayar

Phun – Fizik simülasyon programı

Microsoft‘un dokunmatik ekranlı Tablet PC modeli bilgisayarlar için çıkardığı Microsoft Physic Illustrator adlı programı daha önce biliyor olabilirsiniz, bilmeyenler için ben kısaca bahsedeyim ve yazıma öyle devam edeyim. Program temel olarak ekrana çizdiğiniz şekilleri, sanki bir ağırlığı varmışçasına fiziksel gerçeklere uygun davranan cisimlere dönüştüren bir fizik modelleme yazılımı. Örneğin, bu programla önce yerçekiminin yönünü belirleyip, daha sonra yokuş aşağı inen bir yol yapıyorsunuz. Yolun başına bir kutu çizip, kutunun altına tekerlek niyetine iki tane daire ekliyorsunuz. Çizimi bitirtiğinizde kutu ağırlığı olan bir cisme dönüşüyor ve tekerlekleri üzerinde yoldan aşağı kayıp gidiyor.

Bu tarz bir programla zaman geçirmek bir hayli eğlenceli olsa da, bugüne kadar programın üstünlüklerinden sadece Tablet PC kullanıcıları yararlanabiliyorlardı. Fakat Phun adlı yazılım ile, tıpkı Physics Illustrator gibi ekranda gerçeğe yakın fizik modellemeleri yapmanıza izin veriyor. Fakat Phun’u kullanmak için illa Tablet PC sahibi olmanız gerekmediği gibi, sunduğu özellikler de Microsoft Physics Illustrator‘un bir hayli ötesine geçmiş. Programın nasıl çalıştığını ve neler yapabildiğini görmek için öncelikle bu adresteki videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Phun lakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve programı ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirmek için ise phun.cs.umu.se adresini ziyaret edebilirsiniz.

Programları indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

* PHUN BETA 5,28

Windows

Phun beta 5.28 zip archive (8.1 MB)

Linux

Phun beta 5.28 for 32-bit Linux, tgz archive (7.5 MB)

Phun beta 5.28 for 64-bit Linux, tgz archive (7.5 MB)

MacOS

Phun beta 5.28 (12.6 MB)

* Microsoft Physics Illustrator

İ N D İ R

Kaynak: Bilim ve Teknik - 05/2008

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir