Kategoriler
Yaşam

Nereden Çıktı Bu Kelebekler?

Son zamanlarda eminim sizler de farketmişsinizdir. Ne kadar da çok kelebek var ortalıkta uçuşan. Evde, iş yerinde, sokakta, her yerde… Ne oldu da bu kadar çok kelebek bir anda uçuşmaya başladı çevremizde?

Bu soru İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi Koruma Anabilim Dalı Profesörü Tamer Öymen’e yöneltilmiş. İşte Öymen’in yanıtı: “Bu kelebeklere özellikle meşelerin olduğu yol kenarlarında daha sıklıkla rastlamak mümkün… Birkaç günlük bir olay, sonuç olarak bitecek. Lymantria dispar adlı bu türün erkekleri kahverengi… Daha ziyade onlara rastlamak mümkün. Çünkü şu anda uçarak dişi arıyorlar… Dişiler ise beyazımsıdır. Dişiler uçmazlar… Bu türün insanlara hiçbir zararı yoktur.”

Sadece üç günlük ömürleri olan bu kelebekleri yaşam alanlarımızda rastladığımızda rahatsız etmeyelim, bırakalım gönüllerince uçsunlar derim.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir