Kategoriler
Seyir Defteri

Seyrüsefer’e yeni görünüm

Yine bir yıl önce bu zamanlar sitemin görünümünü değiştirmiştim. Son derece kapsamlı bir tema ile blogum için ihtiyaç duyduğum her türlü ayarları kolayca yapar durumdaydım. Fakat geçtiğimiz ay blogumun görünümünü değiştirdim. Nedenine gelince bu biliyorum her blog sahibinde söz konusu olan bir durum: Sıkıldım. Sıkılmamın nedenlerinden biri eski temanın, WordPress’in son sürümleriyle uyumsuz oluşu ve buna bağlı olarak bazı hatalar oluştu. Sonrasında bir yıl bir tema için yeteri kadar uzun. Çorap değiştirir gibi de tema değiştirmek elbette doğru değil. Bir yıl gayet iyi bana kalırsa.

Yeni bir tema yükleme aşamasında en zorlu süreç, tema arayışı içinde olunan süreçtir. Bir çok seçenek vardır. Ücretsiz hazır tema kullananlar, kendi temasını kendisi yapanlar veya hazır tema satın alanlar. Kendi temamı kendim yapacak kadar teknik becerimin olmaması dolayısıyla hazır tema kullanmayı tercih ettim.

Temayı seçerken öncelikli tercihim mevcut yazılarımla ve sitemdeki görsellerle uyumlu olmasıydı. Bu aşamada denediğim bir çok tema istediğim sonucu vermedi. Bunun dışında eskisine göre daha sade ve göz yormayan bir tema arayışı içindeydim. En nihayetinde son bir aydır şu an kullandığım temaya geçmiş bulunmaktayım. Bir nevi test sürecine tabi tuttuğum tema şimdilik bir iki sorun dışında başka bir hatasına rastlamadım. Bir kaç eksiği dışında artık istediğim görünüme kavuştu gibi blogum. Özellikle bu esnada yaptığım bir kaç CSS düzeltmesi esnasında Fatih Hayrioğlu’nun not defterindeki şu yazı çok faydalı oldu. Buradan teşekkürlerimi iletirim.

Tema hakkındaki düşüncelerinizi, gördüğünüz hataları ve eksikleri benimle paylaşmanızı bekliyorum. Bu sayede bu düzenleme işini daha iyi yapabilirim. Şimdilik görüşmek üzere.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir