Eni iyi film: Vavien

Sinemada gösterimdeyken izleme şansı bulamadığım Vavien filmini geçtiğimiz hafta DVD’si çıkar çıkmaz alıp izledim. Engin Günaydın‘ın senaryosunu yazdığı ve Binnur Kaya ile birlikte oynadığı Taylan Biraderlerin yönettiği Vavien, son zamanların en iyi yerli yapımlarından biri olmuş durumda. Türaksak’ın düzenlediği Yeşilçam Ödüllerinden ve 42. Siyad ödüllerinden en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu, en iyi müzik, en iyi yardımcı erkek oyuncu gibi ödülleri alan film son olarak bugün ödül töreni düzenlenen 29. İstanbul Film Festivalinden en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini aldı. Gişede pek varlığını gösteremeyen film şimdilerde adını çok duyurmaya başladı bile.

Engin Günaydın ve Binnur Kaya’yı son olarak Avrupa Yakası adlı dizide birlikte oynarken izlemiştik. Tokatlı olan Engin Günaydın dizide de Tokatlı Burhan Altıntop‘u canlandırıyordu. Vavien de Tokat’ın Erbaa ilçesinde geçmekte. Dolayısıyla Engin Günaydın’ın oyunculuğu  konuşmasıyla, şivesiyle Burhan Altıntoptan pek farklı değil. Ama bu kez, kendini beğenmiş bir idari müdür olarak değil küçük bir elektrikçi dükkanı sahibi Celal olarak izliyoruz. Binnur Kaya ise oynadığı her sinema veya dizide ( Türk Malı hariç) olduğu gibi bu filmde de son derece başarılı bir oyunculuk çıkarmış. Filmde ayrıca Bir Demet Tiyatro‘dan ve bir çok sinema filminden tanıdığımız Settar Tanrıöğen‘de var.

Film, Celal karısı Sevilay, abisi Cemal ve oğlu arasında geçen son derece iyi yazılmış diyaloglarla ve kurgusuyla daha en başından insanı etkilemeyi başarıyor. Filmde anlatılan konu kara mizah diyebileceğimiz bir anlatıma sahip.  Celal karısı ve oğlu ile birlikte pekte mutlu olmayan bir aileye sahip. Abisi ile birlikte sürekli borç içinde oldukları bir elektrikçi dükkanı işletiyor. Zaman zaman da şehre birlikte eğlenmeye gidiyorlar.

Filmde Celalin hain planları ve sonradan değişen yüzünü, Sevilay’ın tipik bir Anadolu kadınının davranışlarını, oğullarının bu mutsuz ortamdan çıkıp komşularının kızıyla birlikte olma çabalarını izliyoruz. Anlatılan bu hikaye müziğiyle ve diğer yan karakterleriyle öyle iyi harmanlanmış ki film bittiğinde çok farklı duygular içinde olacaksınız.

Bu arada vaviyenin kelimen anlamını bilmek isteyenler için kısa bir bilgi vereyim. Uzunca bir koridor düşünün. Koridordan geçmek için lambayı yakmak durumundasınız. Girişte lambayı yakıyorsunuz, koridordan geçiyorsunuz peki ya lambayı kim söndürecek? İşte burada vaviyen devreye giriyor. Devreye giriyor derken aslında gerçek bir devreden bahsediyordum. Film ile ne alakası var derseniz onu da filmi izledikten sonra göreceksiniz.

Vavien resmi web sitesi…
İstanbul Film Festivali…
Siyad Ödülleri
Vavien – Vikipedi…
Vavien – IMDB…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top