Soluto ile Bilgisayarınızın Açılış Süresini Kısaltın

İster yeni alınmış olsun, ister uzun süre kullanılmış olsun, çoğu bilgisayarın ortak bir özelliği vardır: Sağ alt köşede, saatin hemen yanında yer alan ve çoğunun ne işe yaradığı belli olmayan uygulama simgeleri. Yeni satın aldığınız bilgisayarda yüklü olarak gelen araçlardan sonradan kurduğunuz yazılımlara kadar, kendini bilgisayarın açılışına yerleştirip simgesini de bu alana koymak için can atan programların bolluğu karşısında şaşırmamak mümkün değil. Üstelik bunların çoğu genel kullanımda pek bir işe yaramadığı gibi, bilgisayarın açılış süresini ve sistem performansını olumsuz etkiliyor.

Bu noktada kullanıcıların aklına şu soru geliyor: “Acaba bunların hangilerinin gerekli olduğunu nasıl anlarım? Eğer kaldırırsam bir sorunla karşılaşır mıyım?” İşte Soluto adlı ücretsiz bir yazılım, tam da bu sorulara cevap vermek üzere geliştirilmiş. Yazılım indirip bilgisayarınıza kurduğunuzda, Soluto bilgisayarın bir sonraki açılışında ilk sırada yüklenerek açılışı analiz etmeye başlıyor. Hangi programlar hangi sırayla yüklendi? Her birinin yüklenmesi ne kadar sürdü? Açılışta hangi servisler aktif hale geldi? Tüm bunları tek tek kayıt altına alıyor ve sonucu size bir zaman çizelgesi halinde bildiriyor.

İşin daha da güzel tarafı, Soluto’nun hangi bileşenin ne işe yaradığı ve diğer kullanıcıların bu bileşenlere ne yaptığı konusunda da bilgi vermesi. Örneğin açılış 10 saniye geciktiren bir bileşene tıklıyorsunuz ve “Bu A marka bilgisayarın ses denetimlerini sağlayan yardımcı yazılımın kullanıcı arayüzüdür. Kullanıcıların yüzde 29’u bunu devre dışı bırakmış, yüzde 52’si açılışta geciktirmeyi seçmiş” gibi, diğer kullanıcıların deneyimlerine dayalı bilgilerle karşılaşıyorsunuz. Böylece kendiniz ne yapmak istediğinize karar verebiliyorsunuz. Son olarak Soluto’nun sadece bilgisayarın açılışını değil, İnternet tarayıcıların performansını da denetleyebildiği ve herhangi bir uygulama çöktüğünde neden çöktüğüne dair bilgi toplayıp önünüze serebildiğini de eklemek gerek. Soluto’yu daha yakından tanımak ve ücretsiz olarak indirmek için soluto.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Alıntı: Bilim ve Teknik – 08/2011

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir